Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Devalüasyon Gerekçesiyle Brezilya ve Arjantin’e Tarife Getirecek

ABD Başkanı Donald Trump Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Brezilya ve Arjantin'den ABD çelik ve alüminyum ithalatı üzerindeki tarifeleri derhal eski haline getireceğini söyledi.
Trump Devalüasyon Gerekçesiyle Brezilya ve Arjantin’e Tarife Getirecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Trump, bugün Twitter’dan yaptığı açıklama Brezilya ve Arjantin’den ithal edilen çelik ve alüminyumdaki tarifelerin derhal eski haline getirileceğini söyledi.

Brezilya ve Arjantin’in para birimlerinde devalüasyon yaptığını ve bunun Amerikan çiftçileri için iyi olmadığını savunan Trump, bu nedenle Brezilya ve Arjantin’den ABD’ye gönderilen tüm çelik ve alüminyum tarifelerini yeniden geçerli hale getireceğini belirtti.

Trump ayrıca FED’i ülkelerin para birimlerini düşürerek ekonomik bir avantaj elde etmelerini önlemeye çağırdı.

Trump, Brezilya ve Arjantin’e Tarife Getirecek“Federal Reserve de aynı şekilde hareket etmeli ki böylece ülkeler artık güçlü dolarımızdan faydalanamazlar” diyerek bunun ABD’li üreticileri ve çiftçilerin malları adil bir şekilde ihraç etmelerini zorlaştırdığını aktardı. Son olarak da FED’e doğrudan; “Oranları düşür ve gevşe” ifadeleriyle çağrıda bulundu. Kaldı ki Trump, daha önce de FED’e defalarca benzer ifadelerle seslenmişti.

Avrupa’daki ve diğer yerlerdeki negatif faizlerin onlara rekabet avantajı sağladığını belirten Trump, FED’den oranları sıfırın altına indirmesini dahi istemişti.

Trump FED Çağrısı Açıklamalarında sık sık enflasyon gibi güçlü verilere işaret eden Trump, FED’i bunları görmezden geldiği için suçlamış, hatta kurumu ve başkanı birçok kez yakışıksız sözlerle nitelendirmişti. Örneğin geçtiğimiz aylarda yaptığı bir konuşmada; “Hayatta bir kez gelebilecek bir fırsatı ‘mankafalar’ yüzünden kaçırıyoruz” demişti.

Sonuçta merkez bankasının işine bu kadar müdahale eden, üstelik bunu halka açık bir şekilde yapan ilk ABD başkanı olarak kayıtlara geçmeyi başaran Trump, istediğini alana kadar FED’e baskı yapmaya devam edecek gibi duruyor. Ancak pek çok uzman, Trump’ın FED baskılarının ekonomiye de seçimlere de yardım etmeyeceğini düşünüyor.

Hatta bazıları Donald Trump’ın ikinci dönemi garantilemesi için FED’i yalnız bırakması gerektiğini savunuyor. Diğer taraftan Trump’ın liderliğinden memnun olmayanlardan bazıları ise ikinci dönem kazanma şansını kayda değer derecede azaltmak için FED’in hareketsiz kalması gerektiğini öne sürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu