Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump: Çin ABD’den Büyük Miktarlarda Tarım Ürünü Alacak

Başkan Donald Trump, Çin’in büyük miktarlarda ABD çiftlik ürünü almaya başlayacağını açıkladı.İşte detaylar;
Trump: Çin ABD’den Büyük Miktarlarda Tarım Ürünü Alacak
Yorum

Başkan Donald Trump, bugün Twitter’dan yaptığı açıklamada Çin’in ABD’den büyük miktarlarda tarım ürünü almasının beklendiğini söyledi. Yorumu, 250 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki gümrük vergilerini Çin’e iyi niyet jesti olarak 1 Ekim’den 15 Ekim’e erteleme açıklamasının üzerine geldi.

Erteleme kararı ABD’de hisse senetlerini yükseltmiş, ticaret savaşında azalan gerilim piyasalar tarafından iyimserlikle karşılanmıştı. Ancak uzmanlar Trump’ın küçük tavizinin Çin’le ticaret savaşının biteceğini göstermediğini belirterek temkinliliğin sürdürülmesi konusunda uyarıda bulundu.

Diğer tarafta Çin Ticaret Bakanlığı bugün Çinli şirketlerin soya fasulyesi ve domuz eti de dahil olmak üzere Amerikan tarım ürünlerinin fiyatlarını sormaya başladığını bildirdi.

Trump Çin Tarım AçıklamasıÜlke, Ağustos ayında Donald Trump’ın ateşkesi aniden sona erdirdiğinde alımları durdurmuştu. Çin’in tarım alımı, Trump’ın Çin’i verdiği sözleri takip tutmamakla defalarca suçladığı için ticaret savaşında önemli bir nokta olmuştu. Steven Mnuchin de bugün CNBC’ye verdiği demeçte, Trump’ın yorumunu destekleyerek; “Şimdi tarımla ilgili olarak bekliyoruz ve onların tarım satın almalarını istiyoruz, bunu çiftçilerimize kişisel bir saldırı olarak görüyoruz” dedi.

Çin’in ABD tarımına ihtiyacı olduğunu savunan Mnuchin, bunun onlara sadece soya fasulyesi satmakla ilgili olmadığını ama onlara soya fasulyesi satmak istediklerini dile getirdi.

Mnuchin Çin ABD Tarım Almasını İstiyoruz Ayrıca Mnuchin, Başkan Donald Trump’ın istediği zaman Çin’le bir anlaşma yapabileceğini ancak onun Amerikalı işçiler için mümkün olan en iyi anlaşmaya varmaya odaklandığını aktardı.

Başkan haklı: İstediği zaman bir anlaşma yapabilir. Ama sadece iyi bir anlaşma yapmak istiyor. Ve size hatırlatmama izin verin, bu tartışmalar iki buçuk yıldır devam ediyor. Başkan Trump, yalnızca iyi bir anlaşma, ABD’li şirketler ve ABD’li işçiler için iyi bir anlaşma olduğunda anlaşmayı kabul edecek” dedi.

Trump’ın tarifeleri ertelemesinin nedenininse Çin Başbakanlığının üst düzey yönetici yardımcılarından gelen istek olduğunu belirtti. 1 Ekim’in Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70. yıl dönümü olduğunu, bunun da sembolizm konusunda onlara ciddi endişe verdiğini belirterek açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu