Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Çelik Tarifelerine ‘En Güçlü Yaptırım’ Derken, Ticaret Rakamları Aksini Söylüyor

Türkiye için açıkladığı çelik tarifelerinin yersiz olduğu eleştirilerine karşı Trump 'en güçlü yaptırım' ifadelerini kullanırken, ticaret rakamları aksini söylüyor.
Trump, Çelik Tarifelerine ‘En Güçlü Yaptırım’ Derken, Ticaret Rakamları Aksini Söylüyor
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki ABD müttefiki Kürtlere karşı genişleyen askeri saldırılarını sürdürmesini engelleme amaçlı tedbirlerin çok yumuşak olduğu yönündeki eleştiriler karşısında Türkiye’deki yaptırımları ve tarifeleri savundu.

Trump, bakanlara yaptırımlar ve ABD’ye yapılan Türkiye çelik ihracatına ilişkin yüzde 5’lik bir tarife dahil yaptırımların ‘hayal edilenden daha güçlü’ olduğunu söyledi.

Salı günü basına verdiği demeçte, “Türkiye’ye ve diğerlerine karşı çok sert davranıyoruz. Ateşkes istiyoruz, hayal edebileceğiniz en güçlü yaptırımları uyguluyoruz. Çeliğe yapılan büyük tarifeler dahil, ABD’ye çok fazla çelik gönderiyorlar. Çelik nakliyesinden çok fazla kazanıyorlar, artık para kazanamayacaklar,” dedi.

Ticaret rakamları ise Trump’ın, tedbirlerin Türkiye için büyük bir ekonomik darbe olduğu iddialarına aykırı. ABD hükümetinin istatistiklerine göre; Türkiye’nin ABD’ye ihracatı, son yıllarda çarpıcı bir şekilde düştü. Bu da onları daha fazla vergilendirmenin Türkiye ekonomisi üzerinde asgari bir etkisi olacağı anlamına geliyor.

Türkiye’nin ABD’ye Çelik İhracatı Zaten Düşüktü

Türkiye'nin ABD'ye Çelik İhracatı Zaten DüşüktüRenaissance Capital’in baş ekonomisti olan Charlie Robertson, 2018 yılında Türkiye’nin çelik ihracatının sadece yüzde 0,5’inin ABD’ye olduğunu söyledi. Robertson, “Türkiye, başka bir yerde satabilecekleri çeliği satın almayı reddeden ABD’nin kendisini baltalamasına izin vermeyecek. Trump, eleştiriyi saptırmanın önemini abartıyor olabilir,” dedi.

Türkiye, bu yıl ülke tarafından satın alınan tüm çeliğin yüzde 1,1’ini oluşturan ABD’ye çelik ithalatçıları listesinde 19. sırada yer alıyor. 2018 ve 2019 yılları arasında Türkiye’nin çelik ihracatı, yüzde 76 oranında düştü. Zaten 2017’den 2018’e yüzde 38 oranında düşmüştü.

Geçen yılki düşüşün büyük kısmı, 2016 yılında darbeye katılmakla suçlanan Amerikalı bir papaz olan Andew Brunson’ın tutulanmasına uygulanan geçici yüzde 50’lik çelik tarifelerinden kaynaklanıyordu. Trump yönetimi, geçen Mayıs ayında tarifeleri yüzde 25’e düşürmüştü.

Bu yılın ilk sekiz ayında Türkiye’nin ABD’ye olan çelik ihracatı yaklaşık 20 yılın en düşük seviyesi olan 120 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Türk lirası, Trump’ın tehdit ettiği tarifelerin piyasaların beklediğinden daha az ciddi olması üzerine yükselişe geçmişti.

Etkiden Daha Çok Gösteri

Etkiden Daha Çok GösteriBluebay Asset Management’ta yükselen piyasa stratejisi uzmanı Timothy Ash, “Bu, ABD çelik tüketiminin ve ithalatının bir kısmıdır ve ABD’nin alternatif tedarikçiler bulması çok kolaydır,” dedi.

Ash; Trump’ın uluslararası yardım kuruluşlarına göre; Suriye’deki müttefiklerine hava saldırısı, topçu bombardımanı, sivil zayiatlar ve halihazırda yerinden edilmiş 130.00’den fazla insan görüldüğü için yaptığı saldırı yüzünden yaptırım uygulamaya karar veren Kongre’yi sakinleştirmek istediğini söyledi.

Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisinden çok gösteri olduğunu söyleyen Ash, “Dolar işlemlerini sınırlama konusunda hiçbir şey yok. Açıkçası Trump ile Erdoğan arasındaki yakın kişisel bağ göz önüne alındığında Türkiye’ye yaptırım cezası verildi. Ancak şimdi suçlama konusunda çeşitli zorluklarla karşı karşıya,” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Senatör Chris Van Hollen, geçen hafta Suriye’nin kuzeyindeki devam eden eylemleri için Türkiye’ye karşı iki taraflı bir yaptırım yasası çıkardı. Trump’ın ABD güçlerini bölgeden çıkarma kararını kınayan bir Meclis kararı 354’e 60 ezici bir oyla kabul edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu