Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toplu Aşı Beklentisi Malezya’nın 2021 Görünümünü Yükseltti

Malezyalı yatırım bankası, ülke ekonomisi için görünümü gelecek yılın ikinci yarısında toplu aşı dağıtımı varsayımıyla 3 puan yükseltti.
Toplu Aşı Beklentisi Malezya’nın 2021 Görünümünü Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Malezyalı yatırım bankası RHB Investment Bank Bhd (RHBIB), ikinci çeyrekte tarihin en kötü GSYİH düşüşünü kaydeden ekonomi için tahminini yukarı yönlü revize etti. Öngörüsüyle gündeme gelen RHBIB, Malezya için 2021 reel gayri safi yurt içi hasıla büyüme tahminini önceki yüzde 4’ten yüzde 7’ye yükseltti.

Yatırım bankası görünümdeki revizyonu, önümüzdeki yılın ikinci yarısında toplu COVID-19 aşısı dağıtımı varsayımını hesaba katarak yaptığını söyledi.

“Etkililik ve erişilebilirlik üzerine konular gelecek yıl halk sağlığı politikasının ön sıralarında yer alacağından, aşının kendisinin kademeli ekonomik iyileşmelere yol açması muhtemeldir” dedi.

The Edge tarafından paylaşılan haberde, yatırım bankasının aşı geliştirmenin yanı sıra gelecek yıl için bir başka katalizörün devam eden hükümet desteğinden geleceğini söylediği belirtildi.
ADB Malezya Görünüm
Kaynak: ADB

“Hükümetin 2021 Bütçesi, bir aşı yaygın olarak bulunana kadar devam eden kısıtlamaları karşılamak için büyük kalacaktır ve buna halihazırda düşük olan faiz oranı ortamı yardımcı olacaktır” diyen RHBIB, son dönemde duyurulan KITA PRIHATIN isimli paketi takiben önümüzdeki yıl hükümetten daha fazla hedefli destek gelmesinin beklendiğini ekledi.

Önümüzdeki yıl, kısıtlayıcı önlemlerin etkilerinden hala muzdarip olan turizm ve küçük ve orta ölçekli işletmeler gibi ekonominin segmentlerine yönelik desteğin daha hedefli olmasını bekleyen banka, ayrıca hükümetin düşük gelir grubuna yönelik sosyal yardımın genişletilmesi ihtimalinin bulunduğunu bildirdi.

Ancak özel tüketim büyümesinin 2021’in ilk yarısında daha da belirsiz olacağı konusunda uyardı. Çünkü ekonominin, yüksek işsizlik oranı ve daha düşük ücret artışı ile daha zayıf momentumdan toparlanarak başlayacağını aktardı.

“Özellikle mülk ve taşıtlar gibi büyük kalemler için yapılan harcamalar, uzun vadeli eğilimin çok altında kalıyor ve önümüzdeki yıla kadar da mütevazı kalması muhtemel” diyen banka, mali açığın bu yıl için öngörülen %6,5’lik açıktan 2021’de gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde beşine düşmesini beklediğini söyledi.

UOB ise kısa süre önce yayımladığı notunda yeni paketin 2020 mali açık hedefinin GSYİH’nin %6,5’in altında tutulmasına yardımcı olacağını öngörmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu