Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin Odağı: Finansal Sistemin Liralaşmasını Sağlamak

TCMB Olağan Genel Kurul toplantısında konuşan Başkan Kavcıoğlu; enflasyon, ekonomik toparlanma ve liralaşma açıklaması yaptı.
TCMB’nin Odağı: Finansal Sistemin Liralaşmasını Sağlamak
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Genel Kurul toplantısında konuştu. Liralaşmaya vurgu yapan Kavcıoğlu, salgının yarattığı belirsizliklere rağmen 2021 yılında küresel iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiğini söyledi.

Yılın ilk yarısında iç ve dış talep kaynaklı etkenlerle güçlü seyrettiğini, ikinci yarıda ise dış talebin artan etkisiyle gücünü koruduğunu ifade etti. Covid-19 virüs aşısı yaptıranların sayısının artmasının hizmet ve turizm sektörlerinin canlanmasını ve toparlanmasını sağladığını söyledi.

Türkiye Ekonomisi 2021’de Yüzde 11 Büyüdü

Türkiye Ekonomisi 2021’de Yüzde 11 Büyüdü
Kaynak: TÜİK

Söz konusu toparlanma ile geçen yıl yüzde 11 büyüme sağlandığını belirten TCMB Başkanı, uzun dönem eğiliminin üzerinde kalmaya devam ettiğini aktardı.

“Son dönemde kapasite kullanım seviyeleri ve diğer öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin, bölgesel farklılıklar olmakla birlikte, dış talebin de olumlu etkisiyle güçlü seyretmeye devam ettiğine işaret etmektedir.” diyen Kavcıoğlu, jeopolitik risklerin ihracat üzerindeki doğrudan yansımalarının sınırlı olmasını bekliyor.

Türkiye’nin jeopolitik konumu, ürün ve pazar çeşitlendirmedeki yeteneği ile savaştan kaynaklanan ihracat kayıplarının telafi edileceğini ve ihracat performansı üzerinde destekleyici rol oynayacağını öngördüklerini belirtti.

2021 yılında ekonomik faaliyetlerdeki güçlü seyir ile işsizliğin gerilediğini, tarım dışı istihdamın salgın öncesi seviyelere ulaştığını, işgücüne katılım oranın sınırlı düzeyde arttığını ancak istihdamdaki artışın işsizlik oranına düşüş olarak yansıdığını söyledi.

Enerji ve enerji dışı emtia fiyatlarındaki küresel artışın enflasyon dinamikleri üzerinde ana belirleyicilerden biri olduğunu, petrolde savaşın ve yeni varyantların yükseliş yarattığını ifade etti.

Küresel arenada yaşanan gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışın Türkiye’de de görüldüğünü, üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki farkın, son zamanlarda birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomide uzun vadeli eğilimlerin üzerinde seyretmeye devam ettiğini belirtti.

Enflasyonda Enerji Maliyetlerindeki Artışın Etkisi Oldu

Enflasyonda Enerji Maliyetlerindeki Artışın Etkisi Oldu
Kaynak: TÜİK

Enflasyonda son dönemde oluşan artışlar için; “Ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Son dönemde yaşanan sıcak çatışma ortamının yol açtığı enerji maliyeti artışları da önemli bir rol oynamaktadır.” açıklamasını yaptı.

2022 yılın ilk toplantılarında faiz değişikliği yapmadıklarını, alınan kararların birikimli etkilerinin takip edildiğini, fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla politika araçlarının liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesinde gözden geçirildiğini söyledi.

“Liralaşma stratejisinin politika gözden geçirme sürecinin asli unsurlarından biri olduğunu belirtmek isterim.” diyen Kavcıoğlu, bu stratejinin yeni finansal ürünler, teminat çeşitlendirilmesi ve likidite yönetimi uygulamaları vasıtasıyla, Türk lirasının sistemdeki kullanımını merkeze alan bütüncül bir yaklaşım olduğunu açıkladı.

Aralık ayında TL mevduat tercihinin güçlenmesi yönünde bir adım attıklarını, ardından yurt dışında yaşayan yerleşik kişiler ile sahip oldukları şirketlerin tasarruflarını anavatanlarında değerlendirmeleri için YUVAM hesaplarını uygulamaya aldıklarını hatırlattı.

Merkez Bankasının temel odağının fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla finansal sistemin liralaşmasını sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu