Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Politika Faizini %16’dan %15’e Düşürdü

TCMB Kasım toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %16'dan %15'e düşürdü.
TCMB Politika Faizini %16’dan %15’e Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Kasım ayı Para Politikası Kurulu toplantısı sonuçlandı. Alınan karar göre; politika faizi %16 seviyesinden %15 seviyesine indirildi.

Ekim ayı toplantısında ise %18 seviyesinden %16 seviyesine 200 baz puanlık indirim yapılarak piyasa şaşırtılmıştı. Beklentiler 100 baz puanlık faiz indirimi etrafında toplanmıştı.

Yapılan açıklamada, küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanma ve aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantların küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğu ifadesi kullanıldı.

TCMB 19 Mart 2021 tarihinde %19 seviyesine yükseltilen politika faizini, 18 Kasım 2021 toplantısında %15’e kadar düşürdü.
TCMB Politika Faizi Değişimleri 2020 - 2021
Kaynak: TCMB

Açıklanan tutanaklarda ifadelerde belirgin bir değişiklik gözlenmezken, “Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar vermiştir,” ifadeleri kullanıldı.

TCMB Para Politikası Kurulu, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklediğini açıkladı. Ayrıca bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendireceklerini de sözlerine ekledi.

Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler ve orta vadeli %5 hedefine ulaşılıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacağı ifadesini de tekrar etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu