Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Finansal Hizmetler Güveninin Şubat’ta %19,7 Puan Azaldığını Açıkladı

TCMB tarafından açıklanan verilere göre, Şubat'ta finansal hizmetler güven endeksi önceki aya kıyasla %19,7 puan azaldı.
TCMB Finansal Hizmetler Güveninin Şubat’ta %19,7 Puan Azaldığını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Şubat 2021 dönemine ait Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FGHE) sonuçları açıklandı.

Paylaşılan aylık veriler ışığında, Şubat’ta FGHE sonuçlarının bir önceki ay olan Ocak’a kıyasla %19,7 puan azalışla 118,5’e gerilediği öğrenildi.

155 finansal kuruluştan alınan yanıtların ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla ulaşılan sonuçlara göre, yılın ikinci ayında söz konusu parametrede gerileme görüldü.

Son üç aylık iş durumu, son üç aylık hizmetlere olan talep ve önümüzdeki üç ay hizmetlere olan talep beklentisi Şubat’ta FHGE’de negatif yönlü etki yarattı.
Şubat 2021 FHGE Gerileme
Görsel Kaynak: TCMB

Aynı endeks Ocak’ta 138,2 seviyesinde gerçekleşmişti. Şubat’ta iş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre; son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler aylık bazda zayıfladı.

Alınan yanıtlara göre gelecek üç aydaki hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler de zayıflamayı sürdürdü.

Raporda, yılın ikinci ayında NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri şöyle kaydedildi:

“64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” sektöründe bir önceki aya göre 21,4 puan azaldı.

“65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” sektörlerinde 11,8 puan arttı.

“66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektöründe 12,1 puanlık azalış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu