Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB 2021’in İlk Toplantısında Faiz Değişikliğine Gitmedi

Piyasaların merakla beklediği faiz toplantısı sonucu açıklandı. Banka ekonomistlerin beklentilerine paralel karar alarak, politika faizini %17’de sabit bıraktı.
TCMB 2021’in İlk Toplantısında Faiz Değişikliğine Gitmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılının ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda %17 olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ekonomistlerin beklediği gibi değiştirilmedi. Merkez Bankası Kasım ve Aralık toplantılarında 675 baz puanlık faiz artışı yaptı.

Naci Ağbal başkanlığı ve Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Abdullah Yavaş kurul üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, fiyat ve finans istikrarı vurgusu yinelendi.

Yapılan açıklamada salgına bağlı kısıtlamaların ekonomi üzerindeki etkilerinin geçen yıla kıyasla daha ılımlı olduğu ifade edildi.
TCMB Faiz Kararı
Kaynak: Twitter

Ancak hizmet sektöründeki yavaşlamanın ve önümüzdeki sürece dair belirsizliğin hala devam ettiği belirtildi. Pandemi nedeniyle iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisinin devam ettiği ve son dönemde kredi büyümesinin yavaşlamaya başladığı açıklandı.

Uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükselişin, döviz kuru nedeniyle artan maliyet baskısının enflasyonu yükselttiği ve bunun fiyatlama davranışları görünümünü olumsuz etkilediği belirtildi. Ancak güçlü parasal sıkılaştırma ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerin oluşması ile birlikte enflasyonun da zayıflayacağı öngörüldü.

Enflasyonda kalıcı düşüşle birlikte fiyat ve finansal istikrar sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla devam ettirileceği yinelendi. Gerekli görüldüğü takdirde ilave sıkılaştırmanın da yapılacağı kaydedildi.

“Sıkı para politikası duruşunun, fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.” ifadesine yer verildi.

Merkez Bankası kararından önce 7,41 lirada seyreden dolar, faiz açıklamasının ardından düşüş gösterdi.
Dolar 7,36'ya Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Güne yatay başlayan dolar, faiz kararı öncesinde sakin bir performans sergiledi. Ekonomistlerin beklentisiyle aynı gelen açıklama sonrasında sınırlı düşüş gösterdi. Karar sonrası 7,36’ya gerileyen dolar, saat 14:22’de 7,38 liradan işlem görüyor. Türk lirası karşısında %0,51 düşük seviyede bulunuyor. Euro ise 8,97’de yatay seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu