Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB: Dayanıklı Mal Enflasyonuna Birikimli Kur Etkileri Yansıdı

Aralık fiyat gelişmelerini yayımlayan Merkez Bankası, temel mal grubundaki fiyat artışının enflasyonu yukarı çeken ana etkenlerin başında geldiğini bildirdi.
TCMB: Dayanıklı Mal Enflasyonuna Birikimli Kur Etkileri Yansıdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Aralık’ta %14,60 artış gösteren tüketici fiyat endeksinde ana belirleyicinin temel mallar olduğu ifade edildi.

Dayanıklı mallarda birikimli döviz kuru etkilerinin görüldüğü dönemde temel girdi niteliğindeki tarımsal emtia fiyatlarının etkisiyle enflasyondaki artış eğiliminim sürdüğü ifade edildi.

Enflasyon üzerinde artış yönünde en fazla etki yaratan grup 0,49 puanla temel mallar oldu.
Aralık TÜFE Verileri
Kaynak: TCMB

2020’nin son ayında yıllık tüketici enflasyonunda enerji grubunun katkısı 0,16 puan, hizmet grubunun 0,06 puan oldu. Bunlar enflasyonu yukarı çekerken alkol, tütün, altın grubunun etkisi azalış yönde oldu. Söz konusu dönemde hizmet fiyatları %0,59 artışla grup enflasyonunu %11,66’ya çekti.

Bu dönemde lokanta, otel ve ulaştırma hizmetlerinde enflasyon çok fazla değişmedi. Haberleşme hizmetlerinde internet ücreti fiyatlarından kaynaklanan ılımlı bir artış oldu. Diğer hizmetler grubunda sağlık hizmetleri, sigorta ve avukatlık ücretlerinde de yükseliş gerçekleşti.

Aralık‘ta 1,92 puan artan temel mal enflasyonu yıllık %17,24 gerçekleşti. Giyim ve ayakkabı grubunda fiyatların gerilediği dönemde beyaz eşya grubunda aylık %5,97, otomobilde %3,95, mobilyada ise %3,29 oranında artış gerçekleşti.

Ülke para birimindeki değer kaybının etkisinin gecikmeli bir şekilde görüldüğü Aralık ayında uluslararası metal fiyatlarındaki artışların da etkisi hissedildi. Bu gelişmelerle, yani birikimli döviz kuru etkisiyle dayanıklı mal yıllık enflasyonu %30,40 seviyesine ulaştı.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş enerji grubunda enflasyonu aylık %1,47 kadar artırdı.
Temel Mallar Enflasyonu
Kaynak: TCMB

Aralık ayında katı yakıt fiyatları %0,75, doğal gaz %0,68, petrol ise %3,5 oranında yükseldi. Böylelikle enerji grubunda yıllık enflasyon 1,36 puanlık artışla %5,64 seviyesine çıktı. Gıda ve alkolsüz içeceklerde %2,53 oranında artış gerçekleşti fakat baz etkisiyle yıllık enflasyon üzerinde 0,47 puanlık düşüş olarak.

Grubun yıllık enflasyonu %20,61 seviyesinde gerçekleşti. İşlenmemiş gıda grubunda yıllık enflasyon 0,68 puan azalarak %26,34’e, işlenmiş grupta 0,40 puan azalarak %15,52‘ye geriledi. İşlenmemiş gıda grubunda fiyat artışı taze meyve grubunda daha belirgin olmakla birlikte, sebze fiyatlarında da yükseldi.

Söz konusu dönemde yumurta fiyatlarında %12,86, pirinçte %5,75, tavuk etinde %5,49 bakliyatta %2,62 oranında artış oldu. Küresel piyasalardaki fiyatların etkisi ile ekmek ve tahıl grubunda %1,61’lik artış gerçekleşti.

TÜFE Alt Kalemler
Kaynak: TCMB

Bu dönemde yine küresel fiyatların etkisiyle katı ve sıvı yağ fiyatlarında %5,09 oranında artış oldu. Bununla birlikte taze meyve ve sebze dışında kalan gıda grubu enflasyonu %18,06 ile seneyi kapattı.

Yurt içi üretici fiyat endeksine (Yİ-ÜFE) baktığımızda yıllık enflasyonun %2,04 puan artışla %25,15 seviyesine çıktığını görmekteyiz.

Döviz kuru, emtia fiyatları ve bazı sektörlerde yaşanan arz sıkıntısı üretici fiyatlarında artışa sebep oldu. Özellikle endüstriyel metal, petrol ve tarımsal emtia fiyatlarında artış gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu