Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Açıkladı: FAST Limit Tutarı 5 Bin TL’ye Yükseltildi

FAST sisteminde iş yeri ödemelerinde tek seferde 10 bin TL işleme izin verilirken, alışverişlerde transfer limit tutarı da artırıldı. Ayrıntılar şöyle…
TCMB Açıkladı: FAST Limit Tutarı 5 Bin TL’ye Yükseltildi
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) hakkında basın duyurusu yaptı. FAST sisteminin, alışveriş işlemlerinde nakit ödeme yöntemine tamamlayıcı bir alternatif ödeme yöntemi olarak kullanılabilmesine yönelik çalışmaların hem Merkez Bankası hem de Bankalararası Kart Merkezi tarafından sürdürüldüğü belirtildi.

Alınan yeni karar kapsamında, “TR Karekod” kullanılarak gerçekleştirilecek iş yeri ödemelerinde tek seferde 10.000 TL’ye kadar işlem yapılabileceği açıklandı. Sistemin 7/24 anlık para transferi imkanı sunduğu belirtildi.

Vatandaşların, iş yeri tarafından oluşturulan ödeme karekodunu mobil uygulamaları ile okutarak FAST sistemi altyapısı ile anlık ödeme gerçekleştirebilecekleri açıklandı.

TCMB FAST Açıklaması
Kaynak: TCMB

IBAN yerine, telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde FAST ödemesi yapılabileceği söylendi. 21 Şubat 2022 tarihi itibarıyla para transfelerinde 2.000 TL olan FAST işlem tutar limitinin 5.000 TL’ye yükseltileceği açıklandı.

Ekonomiye çok önemli katkıda bulunması beklenen sistemde, günlük ortalama 3,5 milyon adet ödeme gerçekleştirildiği, Kolay Adresleme Sistemi’ne kayıtlı kişi sayısının 15,5 milyona ulaştığı belirtildi.

TCMB, Türkiye’nin kendi ulusal karekod standartlarını “TR Karekod” olarak isimlendirmiş ve 8 Ocak 2021 tarihinde FAST’ı devreye almıştı. 15 Eylül 2021’de ilan edilen Dijital Türk Lirası İş Birliği Platformu uygulamasının da lira ile ödemelerin en pratik, en kolay, en ucuz ve en kapsayıcı ödeme aracı olmasını sağlama hedeflerinde yer alan bir diğer çalışma olduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu