Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Başkanı Kavcıoğlu’dan Enflasyonu Düşürmek için Sıkı Duruş Vurgusu

TCMB'nin merakla beklenen Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara'da düzenlenirken, yeni başkan Şahap Kavcıoğlu ilk resmi konuşmasını gerçekleştirdi.
TCMB Başkanı Kavcıoğlu’dan Enflasyonu Düşürmek için Sıkı Duruş Vurgusu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 89. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı bugün yapıldı. Açılış konuşmasını yeni başkan Şahap Kavcıoğlu gerçekleştirirken, bu konumdaki ilk açılış konuşmasını yaptı.

TSİ 14:30’da başlayan toplantı, 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunuşuyla başladı. Daha sonra Kavcıoğlu konuşmasına geçerken, koronavirüsün etkilerinden bahsetti. Salgının ekonomik anlamda güçlük ve belirsizlik yarattığını söyledi.

Para politikasına yönelik önemli hususları ele alan Kavcıoğlu, enflasyonu düşürmek için politika araçlarının kullanılmaya devam edileceğini söyledi.

Enflasyonun %5 seviyesine indirilmesi hedefinde ilerleyeceklerini ifade etti. 2023 yılında enflasyonu %5’e indirme ve burada kalıcı olmasının sağlanacağını belirtti.
Türkiye Enflasyon - Şubat 2021
Kaynak: TÜİK

Türk lirasının itibarını sağlaycaklarını vurgulayan Kavcıoğlu, enflasyon vurgusunu hemen her cümlesinde tekrarladı. Kararların veri odaklı alınacağını söyleyen Kavcıoğlu, kararlı ve azimli bir şekilde davranacaklarını söyledi.

TCMB Başkanı, para politikasının sade şekilde uygulanmaya devam edileceğini söyledi. Enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamanın temel hedef olduğunu belirten Kavcıoğlu, araçların etkin kullanılması gerektiğini söyledi. Hedeflenen düşük enflasyon ortamının sürdürülebilir büyüme ve istihdam artışı için ön koşul olduğunun farkında olduğuna da dikkat çekti.

Kavcıoğlu, “Enflasyon ve enflasyon beklentileri sıkı bir para politikası duruşu gerektiriyor. Kararlarımızı veri odaklı alacağız. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız. Reform paketindeki kazanımların hayata geçirilmesi enflasyondaki kalıcı düşüş için kritik öneme sahip olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu