Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland’ın İhracatı Kasım’da Devam Eden Covid Etkisiyle Beklenti Üstü Düştü

Tayland açıkladığı ticaret verilerinde ithalatının beklentilerinin altında düştüğünü, ihracat gerilemesininse beklentileri aştığını gösterdi. Detaylar aşağıda;
Tayland’ın İhracatı Kasım’da Devam Eden Covid Etkisiyle Beklenti Üstü Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Güneydoğu Asya’nın en yavaş ve en zayıf toparlanmasını kaydetmesi beklenen Tayland, Kasım ayına ilişkin ticaret verilerini açıkladı. İç talebin COVID-19 krizinin en kötü aşamasından toparlanmaya başlamasıyla Tayland’a yapılan ithalat, 2020 yılının Kasım ayında Eylül ayında yüzde 14,32’lik düşüşün ardından yıllık bazda yüzde 0,99 azaldı.

Rakam yüzde 9’luk düşüş yönündeki piyasa beklentilerinin altında kaldı. Yılın ilk on bir ayına bakıldığında ithalat 2019’un aynı dönemine göre yüzde 13,74 geriledi.

Tayland’dan yapılan ihracat ise COVID-19 krizinin uzun süreli etkisinin ortasında, yüzde 3,2’lik piyasa beklentilerine kıyasla Kasım 2020’de yıllık bazda yüzde 3,65 azaldı.
Tayland’ın İhracatı Kasım
Kaynak: Trading Economics

Bu, Ekim ayında yüzde 6,71’lik düşüşün ardından geldi. Yılın ilk on bir ayına bakıldığında ise ihracat 2019’un aynı dönemine göre yüzde 6,92 düştü. Bir bakanlık yetkilisi, bu yıl giden sevkiyatların daha fazla düşmeyebileceğini ancak toparlanmanın uzun zaman alabileceğini söyledi. 2020’nin tamamı için hükümet, pandemi nedeniyle küresel talep kötüleştiğinden, giden sevkiyatların yüzde 6 ila 7 arasında düşeceğini öngördü.

Tayland’ın ticaret fazlası, önceki yılın aynı ayındaki 0,58 milyar ABD dolarından Kasım’da 0,05 milyar ABD dolarına düştü ve 1,6 milyar ABD doları fazla yönündeki piyasa tahminlerinin altında kaldı.
Tayland Ticaret Dengesi Kasım
Kaynak: Trading Economics

Bu, ticaret fazlasının art arda onuncu ayına işaret etti. Yine de ihracat yıllık %3,65 düşerken ithalat %0,99 düştüğü için dizideki en küçük oldu. Bu arada Tayland’da yeniden ortaya çıkan COVID-19 ile Başbakan Prayut Chan-o-cha ulusa seslendi.

“Kendimizi hazırlamalıyız” diyen Başbakan, salgının ülke için ne kadar önemli bir tehdit olduğunun üzerini çizdi. Birkaç gün önce İngiltere’de ortaya çıkan virüs mutasyonuna atıfta bulunarak sadece bir hafta içinde yaklaşık 100.000 yeni vaka bildirdiklerini dile getirdi. Aynı zamanda Aralık ayının Covid salgını açıısndan tüm dünya için en kötü ay olduğunu kaydetti. Birçok ülkenin sadece bir haftada yüzlerce ölüm bildirdiğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu