Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland Ekonomisine Virüs Darbesi: Turist Gelişleri %76 Düştü

Tayland ekonomisi için kritik öneme sahip turizm sektörü, koronavirüsle sarsılmaya devam ediyor. Açıklanan son rakamlar olası zararlar hakkında fikir veriyor.
Tayland Ekonomisine Virüs Darbesi: Turist Gelişleri %76 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınının en sert vurduğu sektörlerden bir tanesi turizm. Tayland’ın açıkladığı veriler de ülke ekonomisinin önemli sürücülerinden olan turizmin ne kadar ağır bir darbe olduğunu gösterdi.

Ülkenin Turizm Bakanlığı, Tayland’a gelen yabancı turistlerin Mart ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 76,4 oranında azaldığını bildirdi. Raporda ayrıca Tayland’ın en büyük yabancı turist kaynağı olan Çinli ziyaretçilerin geçen ay bir önceki yıla göre %94,2 oranında düşüş kaydettiği belirtildi.

Turizm Sektörü Pandeminin Darbeleriyle Çökmeye Devam Ediyor

Turizm Sektörü Pandeminin Darbeleriyle Çökmeye Devam EdiyorTurizm sektöründeki şirketler birçok ülkenin pandemi nedeniyle seyahatleri sınırlaması ve giriş-çıkışları kapatmasıyla en ağır darbeleri almaya devam ediyor. Tayland’ın açıkladığı veriler de buna verilebilecek son örnek.

Ülkenin Turizm ve Spor Bakanlığı Tayland’a gelen yabancı turistlerin Mart ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 76,4 oranında azaldığını bildirdi. Düşüş geçen hafta yapılan en kötü tahminlerin bile üzerine çıktı.

Oran bir önceki ay da yüzde 42,8’lik düşüş yönünde gerçekleşmişti.

Mart ayında toplam 0,82 milyon turist yaklaşık 39,5 milyar baht harcarken, rakam önceki yılın yüzde 77,6 aşağısını temsil etti. Tayland’ın en büyük turist kaynağı olan Çin’den gelen ziyaretçiler de bir önceki yıla göre %94,2 düşüş kaydetti.

Veriler bilançonun ne kadar kasvetli olabileceğini gösterdi ki turizmin Tayland’ın ekonomisinde önemli payı olduğu biliniyor. Rakamla ifade etmek gerekirse yabancı turist gelirleri geçen yıl gayri safi yurtiçi hasılanın %11’ini oluşturmuştu.

Tayland Merkez Bankası 2020 Tahmini

Tayland Turizm Kurumu (TAT) geçen haftaki tahmininde Tayland’ın yılı sadece 16 milyon uluslararası turist ve 60 milyon yurt içi seyahat ile kapatmasının beklendiğini açıklamıştı.

Tayland’ın son kez 16 milyon uluslararası turisti ağırladığı yıl ise 2010 olmuştu. Yeni tahminler ülkenin 2019’a kıyasla 24 milyon turisti ve 1,9 trilyon baht gelir kaybedeceğine işaret etti. Tayland turizm verilerin yanında bugün 13 yeni koronavirüs vakası ve 1 ölüm bildirdi.

Salgının Ocak ayında artmasından bu yana, Tayland toplam 2,839 vaka ve 50 ölüm olduğunu, 2,430 hastanın iyileştiğini açıkladı. Pazartesi günü de ülke çapında alkol satış yasağının 30 Nisan’a kadar uzatılacağını duyurdu.

Dünya Turizm Örgütü, 2020’de küresel uluslararası turist gelişlerinin yüzde 20-30 arasında düşebileceğini tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu