Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Standard Chartered CEO’su Küresel Ekonomide İyimser, Orta Doğu’da Endişeli

Standard Chartered CEO'su küresel ekonominin normale geri döndüğünü ancak Orta Doğu’daki gerilimlerin tırmanmasından endişe duyduğunu söyledi.
Standard Chartered CEO’su Küresel Ekonomide İyimser, Orta Doğu’da Endişeli
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz bankası Standard Chartered’ın üst düzey yöneticisi olan Bill Winters, küresel ekonomide bazı risklerin gerilediğine dair işaretlerin olduğunu ve bunun işletmelerin uzun vade için bir kez daha plan yapmalarına izin verdiğini söyledi.

ABD ve Çin’in ticaret çatışmalarını ortadan kaldırmak için uygun diyaloga geri döndüklerini, ayrıca Hong Kong’daki demokrasi yanlısı protestoların, şehre dönen turistlerin erken işaretleri ile şiddetini azalttığını vurguladı.

Gelişmekte olan piyasalara odaklanan Londra merkezli banka Stanchart’taki işlerin, uzun vadede yatırım yapacak firmalar arasında güven eksikliğinden etkilendiğini kaydetti. Tüm bunların iyileşmesinin biraz zaman alacağını öngördü.

Ancak iyi haber olduğunu vurgulayarak, bunu “dünyanın durumu normale biraz daha yakın bir şeye dönüyor” ifadeleriyle anlattı.

Standard Chartered CEO'su Dünya Durumu Normale DönüyorSonuçta ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı, geçtiğimiz iki yıl boyunca yatırımcıların dikkatini yönlendirmiş ve şirketlerin küresel ekonominin zaten yavaşladığı bir dönemde sermaye harcamalarını geri çekmelerine neden olmuştu. Bu da Uluslararası Para Fonu gibi birçok kurumun ticaret savaşının başlamasından bu yana küresel büyüme tahminini birçok kez aşağı yönlü revize etmesine yol açtı.

Stanchart’ın kârının büyük bir bölümünü borçlu olduğu Hong Kong da ABD-Çin savaşının yanında öncelikle perakende ve turizm sektörlerine ağırlık veren protestolardan zarar gördü.

Standard Chartered CEO'su İran Gerilim Endişeli Öyle ki Hong Kong ekonomisi 2019’un üçüncü çeyreğinde yüzde 3.2 daralmayla teknik resesyona girdi.

CEO Bill Winters, ABD-Çin ticaret ilişkileri ile Hong Kong ekonomisinin iyileşmekte olduğunu ama İran’ın geçen hafta ABD birliklerini barındıran Irak üslerine füze saldırılarından sonra Orta Doğu’daki gerilimlerin tırmanabileceğinden “çok endişe duyduğunu” belirtti.

“Bu bölgede şiddetin artmasından kaynaklanan her şey ekonomiyi doğrudan etkileyecek, ticari pazarların beklentilerini etkileyecek. ABD ve İran’ın geçen haftanın dramatik olaylarından sonra gerilimi tırmandırmama aşamasında olduğu gerçeğinden eminiz. Ancak altta yatan sorunun çözülmediğinin de tamamen farkındayız.” dedi.

Bankanın Dubai’de bir varlığı olduğunu ve Suudi Arabistan’da tam bir şube kurduğunu anlatan Winters, ilk sıkıntı belirtisinde piyasalardan çekilmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu