Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Son Veriler ve Artan Vakalarla İngiltere Çift Dipli Resesyon Riski Altında

Yaz boyunca güçlü bir şekilde geri dönen İngiltere'nin son gelişmeler ve salgının gidişatı ile çift dip riski altında olduğu söylendi. Detaylar aşağıda;
Son Veriler ve Artan Vakalarla İngiltere Çift Dipli Resesyon Riski Altında
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan son ekonomik veriler, bazı ülkeler için çift dip riskini gündeme getirirken onlardan bir tanesi de İngiltere oldu. Şansölye Rishi Sunak bu hafta İngiltere’de geçim kaynaklarını ve işleri korumak için destek programını genişletirken kararın ne kadar yerinde olduğu alınan son haberlerle bir kez daha anlaşıldı.

İngiltere ekonomisi yaz boyunca güçlü bir şekilde toparlansa da mevcut gelişmeler toparlanmanın hızının azaldığına dair korkular arttı. Eylül sonunda Guardian tarafından yapılan bir analizde de İngiltere ekonomisi için çift dipli durgunluk korkuları artıyor sonucuna varıldı.

Öte yandan ülkedeki perakende satışlar Eylül ayında yüzde 1,5 daha yükseldi ve yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 17,4’lük rekor artış kaydetti.

Ulusal İstatistik Ofisi raporu satışların, salgının tam etkilerinden önce olan Şubat ayına göre şimdi yüzde 5,5 daha yüksek olduğunu bildirdi.
İngiltere Perakende Satış
Kaynak: ONS

Hanehalkı harcamaları, kilitlenmenin ardından toparlanmayı güçlendiriyor gibi görünürken, Ernst & Young Item Club, ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 16 büyüdüğünü tahmin etti. Tahmin, ikinci çeyrekte neredeyse yüzde 20’lik rekor bir daralmanın ardından gelirken virüsün ikinci dalgasını önlemek için yeni kısıtlamalar artırılırken iyileşmeye yönelik riskler çoğaldı.

Dün IHS Markit tarafından hazırlanan ankette de ekonominin ivme kaybettiği ortaya serildi. İngiltere’nin Flash Kompozit PMI’sı Ekim ayında, Eylül’deki 56,5’ten 52,9’a gerileyerek dört ayın en düşük seviyesine indi.

Rakamlar, İngiltere’de özel sektör çıktı büyümesinde keskin yavaşlamaya işaret ederken IHS Markit, yeni işlerin Haziran ayından bu yana ilk kez düştüğünü dile getirdi.
İngiltere IHS Markit PMI
Kaynak: IHS Markit

IHS Markit’ten Chris Williamson, İngiltere PMI verilerine ilişkin yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. İngiltere’deki ekonomik büyüme hızının, ulusal COVID-19 kilitlenmesinin başlamasından bu yana Ekim ayında en düşük seviyeye gerilediğini söyleyen Williamson, şaşırtıcı olmayan bir şekilde zayıflamanın en çok konaklama ve ulaşım sektörlerinde belirgin olduğunu kaydetti.

Yılın dördüncü çeyreğinin zayıf bir temelden başladığını belirten ekonomist, “yenilenen bir gerileme için risk arttı” uyarısında bulundu.

CIPS Grup Direktörü Duncan Brock da; “İngiltere ekonomisindeki içsel zayıflıklara ilişkin korkular, bu ay yeni siparişlerde keskin bir düşüş ve istihdam fırsatlarında devam eden bir erozyon gösteren genel endekste ani bir düşüşle cisimleşti” dedi.

Capital Economics’in Baş İngiltere Ekonomisti Paul Dales, İngiltere’nin çift dipli bir resesyon riski altında olduğunu söyledi.
İngiltere GSYİH 2Ç20
Kaynak: ONS

Bu ayki yavaşlamanın en son Covid-19 kısıtlamalarının tam olarak hissedilmesinden önce geldiğini ve bunun GSYİH tekrar daralmasa bile yılın son üç ayında durgunlaşacağı yönündeki görüşlerini desteklediğini belirtti.

“PMI’lar, Eylül ayında perakende satışlardaki makul yükselişi çok fazla okumamanız gerektiğini söylüyor. Bunun yerine PMI’lardaki yenilenen düşüş eğilimi, genel ekonomiye ne olduğuna dair daha iyi bir fikir veriyor. Ve bu iyi görünmüyor” ifadeleriyle dikkat çekti.

Centre for Economics and Business Research Ekonomisti Sam Miley de “önümüzdeki aylarda bir miktar kırılganlığın ortaya çıkması muhtemel” dedi. Bunun, tüketici davranışını etkileyecek şekilde, kısıtlama önlemlerinin ülke çapında giderek yaygınlaşan yeniden uygulanmasından kaynaklandığını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu