Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1Ç20’de %5 Büyüyen Sırbistan, Altyapıya 9 Milyar Euro Yatırım Yapacak

Koronavirüse rağmen ilk çeyrekte yüzde 5 büyüyen Sırbistan, altyapıya 9 milyar euro yatırım yapıyor. Detaylar şöyle;
1Ç20’de %5 Büyüyen Sırbistan, Altyapıya 9 Milyar Euro Yatırım Yapacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel pandemi nedeniyle pek çok ülke ilk çeyrekte ekonomilerinde düşüşler bildirirken, bazıları büyüme kaydediyor.

İlk çeyrekte GSYİH’sinin yüzde 1,7 arttığını ve bunun yüzde 14’ünün ICT sektöründen kaynaklandığını belirten Nijerya onlar arasındayken, Sırbistan da Covid-19’a rağmen artış açıkladı.

Dün ülkenin istatistik ofisi tarafından açıklanan verilere göre ülke ilk çeyrekte yüzde 5 oranında büyüdü. Önceki çeyrekte ise yüzde 6,2’lik büyümenin gerçekleştiği söylendi. Mevsimsellikten arındırılmış GSYİH verilerine göreyse Sırbistan’ın GSYİH’si 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 0,6 azaldı.

Bununla birlikte Sırbistan 2020’nin ilk çeyreğinde güçlü GSYİH büyümesi kaydetmesine rağmen salgının ekonomik sonuçları nedeniyle ülkenin bu yıl durgunluğa girmesi bekleniyor.
Sırbistan Büyüme Tahmini
KAYNAK: European Commission

Avrupa Komisyonu’nun son görünüm raporunda ülkenin 2020’de keskin bir şekilde daralacağı ve 2021’de güçlü bir şekilde toparlanacağı öngörülmüştü. Özel tüketim ve yatırımların düşmesi beklenirken genel hükümet açığının da keskin bir şekilde artacağı dile getirilmişti. Covid-19 nedeniyle 2020’de GSYİH’de yüzde 4 oranında daralma kaydedileceği, 2021’de ise yüzde 6 ile güçlü bir toparlanma olacağı aktarılmıştı.

Ülke Covid-19’la mücadele kapsamında Mart ayının ortalarında hastalığın yayılmasını önlemek için acil durum ilan etmişti.
Sırbistan Koronavirüs Vaka
KAYNAK: Worldometers

Öte yandan koronavirüse rağmen ilk çeyrekte büyüme kaydeden Sırbistan’ın altyapıya yatırım yapacağı öğrenildi. Sırbistan Hükümeti İnşaat, Ulaşım ve Altyapı Bakanı Zolarak görev yapan Zorana Mihajlovic, yaptığı bir açıklamada 2025 yılına kadar 9 milyar euro değerinde altyapı yatırımı yapılacağını duyurdu.

“Sırbistan, 2020-2025 yatırım planı kapsamında 9 milyar euro yatırım yapılacak büyük altyapı projelerini hayata geçirmemizi sağlayan istikrarlı bir bütçesi olan siyasi olarak istikrarlı bir ülke” dedi.

Mihajloviç, hükümetin beş yıllık dönemde 500 km otoyol inşa etmeyi hedeflediğini de söyledi. Aralık ayında Başbakan Ana Brnabic, hükümetin 2025 yılına kadar ekonomik büyümeyi teşvik etmek için 14 milyar euro yatırım yapmayı planladığını duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu