Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sıra Dışı Bir Durum Olmazsa TCMB Yeniden Faiz İndirimi Yapabilir

Yabancı yatırımcılar faiz artışı kararını olumlu bularak, Türk piyasalarına güvenin arttığını bildirdi. Ancak enflasyon ve jepolitik risk gibi bir durum gerçekleşmezse Aralık’ta faiz indirimi ihtimali söz konusu.
Sıra Dışı Bir Durum Olmazsa TCMB Yeniden Faiz İndirimi Yapabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü son zamanların en merak edilen Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşti. Toplantıda çıkan karar ekonomistlerin beklentisini karşıladı. Enflasyonda kalıcı düşüş vurgulanan açıklamada politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 475 baz puan artırıldığı bildirildi.

Böylelikle %10,25 olan politika faizi %15 seviyesine yükseltildi. Yurt içi piyasaları alınan karara olumlu tepki verdi. Dolar 7,50’ye, Euro 8,88’e gerilerken borsada rekor kırıldı. Yabancı kurumlar Merkez Bankası’nın aldığı kararı yerinde bulurken Türk lirası varlıklarına güvenin arttığı ifade edildi.

Mobius Capital Partners Kurucusu Mark Mobius, “Türkiye’ye güvenimizi kaybetmedik” dedi.
ABD Dolar- Gelişen Ülke Paraları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünyada yakın zamanda durmayacak şekilde çok likidite olduğunu söyleyen Mobius, 2021 yılında dünya ekonomisinde “V” şeklinde toparlanma bekliyor. Daha önce gelişen ülke piyasaları hakkında değerlendirmede bulunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada, ABD’de Joe Biden’ın başkan seçilmesi durumunda bu ülkeye yatırım yapmaktan vazgeçip, gelişen piyasalara kayacağını dile getirmişti.

Tük hisselerini içeren bir portföyü olduğunu ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen iyi bir şekilde ilerleyeceğini söyledi.

TCMB’nin faizi artırmasını olumlu karşıladığını, yatırım açısından Türkiye’nin yararına bir ortam olacağını sözlerine ekledi. Ayrıca Biden’ın başkanlığıyla birlikte ABD dolarının gelişen ülke para birimleri karşısında zayıfladığına dikkat çekti.

JPMorgan Ekonomisti Yarkın Cebeci, Merkez Bankası’nın Aralık toplantısında faiz indirimine gidebileceğini söyledi.
TCMB Faiz Oranları
Kaynak: TCMB

Dün alınan karar her türlü beklentiyi karşıladı. Naci Ağbal başkanlığında gerçekleşen toplantıda sadeleşme adımı atıldı ve son iki yılın en sert faiz artırımı yapıldı. Societe Generale Gelişen Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen, piyasanın gelen açıklamayla birlikte rahatladığını söyledi.

Merkez Bankası’nın şeffaflık vurgusu yapmasının yabancı yatırımcıların güvenini kazanmak adına önemli bir adım olduğunu belirtti. Dolar ve Euro’ya karşı TL’de uzun pozisyonda kalmayı sürdüreceklerini aktardı.

JP Morgan da faiz artışını ve beraberinde gelen açıklamaları oldukça faydalı bulurken, bir sonraki toplantıya dair tahmin geldi. Kurum ekonomistlerinden Yarkın Cebeci jeopolitik risk gibi çok önemli bir gelişme olmadıkça bir sonraki adımın faiz indirimi olacağını söyledi.

Cebeci Kasım toplantısında verilen mesajlar için “Bunun ortodoks politikalara doğru kayda değer bir adım ve şeffaflıkta bir artış olduğunu not ediyoruz.” yorumunu yaptı.

Bankanın rezerv konusuna ilk kez değinerek bu sorunu kabul ettiğini ve rezervleri artırmak için istekli olduğunu ortaya koyduğunu dile getirdi. Yakın zamanda da rezervleri nasıl artıracağına dair bir açıklama gelebileceğini aktardı.

Monex Europe FX Piyasaları Analisti Simon Harvey, ise bankanın faiz artırımına devam etmesi gerektiğini söyledi. 475 baz puanlık sert artışla 2018 politikalarına geri döneceğinin sinyalini verdiğini belirtti. Yeni başkanın yapacak çok işi olduğunu söyleyen Harvey, kredibilite kazanması için bu adımlara devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu