Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayi Üretimi Ocak’ta Yıllık Artış Kaydetti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi üretim endeksi Ocak ayı verilerini açıkladı. Yıllık oranda artış yaşanırken, aylık bazda üretim azaldı.
Sanayi Üretimi Ocak’ta Yıllık Artış Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ocak ayına dair sanayi üretimi verileri açıklandı. Buna göre Ocak ayı içerisinde yıllık üretim yüzde 7.6 oranında artış kaydetti.

Raporda sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2022 yılı Ocak ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 5,6 oranında artış yaşandı.

Sanayi üretim endeksi yıllık değişim
Kaynak: TÜİK

Sanayi üretiminde aylık oranda ise düşüş yaşandı. TÜİK raporuna göre alt sektörlere bakıldığında, Ocak ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 11,2 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,6 oranında azaldı.

Sanayi üretimi aylık değişim
Kaynak: TÜİK

Yıllık orandaki beklenti yüzde 9.7 seviyesindeydi. TÜİK’in açıkladığı rapora göre beklentilerin yüzde 2.1 altında bir üretim artışı gerçekleşmiş oldu. Sanayi üretimi geçtiğimiz ay son 6 ayın en yükseğine ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu