Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayi Üretimi Mart’ta Yıllık %16,6 Artış Gösterdi

Endekslere göre sanayi üretimi Mart 2021 döneminde aylık %0,7, yıllık %16,6 artış gösterdi.
Sanayi Üretimi Mart’ta Yıllık %16,6 Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart 2021 dönemine ait sanayi üretimi endeksleri açıklandı. Buna göre; sanayi üretimi aylık bazda %0,7, yıllık bazda %16,6 artış kaydetti. Beklentiler %12 civarında yıllık üretim artışına işaret ediyordu.

Sanayi üretimi, Şubat ayında ise aylık %0,1 artarken, yıllık %8,8 artış göstermişti. Yıllık üretim Şubat’ta 9. büyüme ayına girmişti.

Sanayinin alt sektörleri bazında yıllık en fazla artış %17,2 ile imalat sanayi sektörü endeksinde görüldü.
Sanayi Üretimi Endeksleri - Mart 2021
Kaynak: TÜİK

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü bir önceki yılın aynı ayına göre %14,8 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı endeksi %11,9 artış gösterdi. Madencilik ve taşocakçılığı sektörü bir önceki aya göre %1,7 azalma kaydederken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı %7,3 arttı. İmalat sanayi sektörü ise bir önceki aya göre %0,3 artış gösterdi.

Alt endeksler detaylıca incelendiğinde aylık bazda en fazla artış %7,3 ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe görüldü. Aylık bazda düşüş gösteren alt sektörler ise %1,7 ile madencilik ve taşocakçılığı, %1,1 ile dayanıklı tüketim malı, %1,7 ile sermaye malı ve %9,9 ile yüksek teknoloji alanlarında gözlendi.

Alt sektörler yıllık bazda incelendiğinde tüm sektörlerin artış kaydettiği görülüyor. En fazla artış %29,8 ile dayanıklı tüketim malında görülürken, ikinci sırada %26,7 ile orta yüksek teknoloji yer aldı.

Sanayi üretimi çeyreklik bazda incelendiğinde ise 2020’nin ilk çeyreğine göre takvim etkisinden arındırılmış veriye göre %12,3 artış kaydetti. 2020’nin dördüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında ise mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seri %2,6 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu