Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayi Üretimi 6 Ayın En Yükseğine Ulaştı

Türkiye'nin sanayi üretimi 2021 yılının son ayında yüzde 14,4 oranında artış göstererek 6 ayın zirvesine yükseldi. İşte detaylar;
Sanayi Üretimi 6 Ayın En Yükseğine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’nin imalat sektöründeki gücün büyük bir göstergesi olan Sanayi Üretim Endeksi Aralık 2021 döneminde yıllık bazda yüzde 14,4 oranında artış gösterdi. Endeks bir önceki aya göre yüzde 1,6 artış gösterirken, gerileme kaydettiği dikkat çekti.

Aralık ayına ilişkin yıllık beklenti ise yüzde 11,2 oranında artış olması yönündeydi. Gerçekleşen veri ise tahminlerin çok üzerinde gelerek Haziran 2021’den sonraki en yüksek seviyeye işaret etti.

Alt endeksler bazında hem aylık hem yıllık olarak tek gerileme gösteren kalem ise madencilik ve taşocakçılığı oldu. Alt kalem, 2020’nin Aralık ayına göre %1,5 azalırken, Kasım 2021’e göre yüzde 3,4 oranında azalma gösterdi.

Sanayi Üretimi Aylık ve Yıllık Değişim Oranları - Aralık 2021
Kaynak: TÜİK

Yıllık bazda imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 16,2 artış gösterirken ana endeksteki yükselişe en büyük katkıyı sağlayan üçüncü alt endeks oldu. Yıllık bazda ana endekse en büyük katkıyı yüzde 49,2 ile yüksek teknoloji sağlarken, ikinci katkıyı yüzde 22 ile sermaye malı kalemi gösterdi.

Aylık bazda endekse en büyük katkıyı yüzde 28,3 artış ile yüksek teknoloji kalemi gösterirken, ikinci sırada yüzde 7,6 ile sermaye malı ve üçüncü sırada yüzde 1,9 ile imalat sanayi yer aldı.

Kasım 2021 verilerinde yüzde 11,4 oranında artış gösteren endeks, beklentileri aşmıştı. Medyan tahminler tahvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin yıllık yüzde 8,2 artışa işaret ederken, arındırılmamış sanayi üretiminin yüzde 10,4 artması beklenmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu