Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya, Petrol Üretimi Kesintilerini Sürdürmeyi Bu Sefer Kabul Etmeyebilir

Viyana'da 5 Aralık'ta gerçekleşecek olan toplantıda, Rusya'nın petrol üretim kesintilerini sürdürmeye meyilli olmadığı söylendi.
Rusya, Petrol Üretimi Kesintilerini Sürdürmeyi Bu Sefer Kabul Etmeyebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın gelecek ay ihracatçılarla yapılacak görüşmede, petrol üretimindeki azalmayı derinleştirmek için anlaşmaya yanaşmayacağı tahmin ediliyor. Ancak Salı günü konuşan üç kaynağa göre; Suudi Arabistan’ı desteklemek için mevcut engelleri genişletme sözü verebilir.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, 5 Aralık’ta Viyana genel merkezinde toplanacak. Ardından OPEC+ olarak bilinen Rusya’yı da içeren bir grup ihracatçı ile görüşme yapılacak.

Aynı zamanda 5 Aralık’ta Suudi Arabistan, enerji devi Saudi Aramco’nun dünyanın en büyük halka arzı olmasını umduğu halka açılma fiyatını ilan edeceği biliniyor. O zamanki petrol fiyatının, hisse senedinin fiyatlandırılmasında kritik öneme sahip olduğu söyleniyor.

Kaynakların Reuters’a yaptığı açıklamada, OPEC ve müttefiklerinin 2020’de zayıf talep büyümesinden endişe ettikleri ifadeleri yer aldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Aralık ayında yapılacak toplantı için tonu belirterek, Suudi Arabistan’ın görüşmelerini zor olmaktan çıkarttı.

Moskova, soğuk kış aylarında petrol üretimini gönüllü olarak kesmenin zor olacağını savunuyor. Özellikle’de Rusya’nın petrolünün üçte ikisini üreten ve kuyu kulelerinin çoğunluğunun bulunduğu Batı Sibirya’da.

Uzmanlar, donmuş koşullarda durduğunda bir petrol kuyusunun patlayabileceğini söyledi. Bununla birlikte eksi 50 santigrat derece civarında aşırı düşük sıcaklıkların istemsiz üretim düşüşüne yol açabileceği riskleri olduğundan da bahsettiler.

1 Ocak 2017’de kesinti anlaşması başladığında, Rusya taahhütlerini kademeli olarak uyguladı. Ancak o yıl Mayıs ayında tam uyuma ulaştı. Konuya aşina olan kaynak, “Aralık ayında huzursuz görüşmeler bekliyoruz. Rusya, kışın aşırı koşulları altında kategorik olarak kabul etmeyecek,” ifadelerini kullandı.

Sürprizlerin Olası Olduğu Söyleniyor

Sürprizlerin Olası Olduğu SöyleniyorAnlaşmanın son aşamasında OPEC, Rusya ve diğer bazı büyük petrol üreticileri, birleştirilmiş petrol üretimini 1 Ocak’tan itibaren günde 1,2 milyon varil azaltmayı kabul etmişti. Anlaşma Mart ayının sonuna kadar devam edecek.

Bir OPEC kaynağı, “Ciddi istişareler henüz başlamamıştır. Görünüm aşağı yukarı muhtemel görünüyor. Rusya kış aylarında daha fazla azaltamaz. Ancak sürprizler her zaman bir olasılıktır,” dedi.

Pazartesi günkü verilere aşina olan bir kaynak ise Kasım ayında Rusya’nın petrol üretiminin günlük 11,25 milyon varile çıktığını ve üretim hedeflerini kaçırdığını söyledi.

OPEC ve OPEC üyesi olmayan petrol üreticileri ile yapılan anlaşmaya göre; Rusya’nın günlük 7,33 ton varil oranı kullanılarak yapılan hesaplamalarda üretimin 11,17 – 11,18 milyon varil civarında olması gerekiyor.

Gelecek ay başlayacak olan Çin’e verile Rus doğal gaz arzı, petrol karışımının bir parçası olan gaz kondensatının üretimini de artıracak. Bir başka sanayi kaynağı ise Rus şirketlerinin 2020’de devlet bütçesini desteklemek için üretimlerini artırmak istediklerini söyledi.

Putin’in yakın müttefiki ve Denetim Dairesi Başkanı Alexei Kudrin, Rusya’nın bütçe harcamalarının bir önceki yıla göre bu yıl 1 trilyon ruble daha düşük olacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu