Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya için 2021’de Baz Etkisinin Ötesinde İyileşme Beklenmiyor

ING Rusya’nın 2021 performansının hayal kırıklığı yaratabileceğini söylerken baz etkisinin ötesinde iyileşmenin muhtemel görünmediğini tahmin etti.
Rusya için 2021’de Baz Etkisinin Ötesinde İyileşme Beklenmiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte yüzde 3,4 küçülen Rusya ekonomisi, dünyanın geri kalanı gibi Covid krizinin serpintileriyle mücadele ediyor. Gelen son veriler de bu durumu doğruluyor. ING’den Dmitry Dolgin’in son notuna göre ülke GSYİH’si 2020’de beklenenden daha az daralacak olsa da 2021 hayal kırıklığı yaratacak.

Ocak-Kasım dönemindeki yüzde 3,5’lik GSYİH düşüşü ve olası yukarı yönlü revizyonların, 2020 rakamını ortak beklentilerin üzerine yaklaştırdığını belirtti. Bunun cesaret verici olsa da 2021 için halen temkinli olunduğu ve baz etkisinin ötesinde bir iyileşme beklenmediği aktarıldı.

Büyüme için risk faktörleri arasında sıkılaştırıcı bütçe politikası, hızlanan enflasyon, aşılama ve kısıtlama önlemleri konusunda belirsizlik ve parasal genişleme döngüsünün sonlanması gösterildi.
Rusya 3Ç20 GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Yine de Rusya’nın Kasım ayı faaliyetinin ve bankacılık verilerinin tüketici duyarlılığının kötüleştiğini doğrulasa da üreticilerin daha iyimser hale geldiği eklendi.

ING’ye göre daha fazla mali ve parasal destek için sınırlı alan ile 2021 için GSYİH iyileşme beklentileri mütevazı görünürken Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Cuma günü 2020 GSYİH beklentisini yükseltti. Bakan Maksim Reshetnikov Cuma günü yaptığı konuşmada 2020 GSYİH daralma görünümünü daha önce tahmin edilen yüzde 3,9’dan yüzde 3,8’e yükseltti.

İkinci çeyrekteki düşüşün ardından ekonominin kademeli olarak toparlandığını belirterek krizin sistematik hale gelmediğini söyledi.
Rusya GSYİH Kasım
Kaynak: Trading Economics

İmalat çıktısının, 2020’nin 11 ayında geçen yılın seviyesine neredeyse ulaşırken tarımın yüzde 1,5 arttığı inşaat büyüme oranlarının da istikrar kazandığı kaydedildi. Bakan, OPEC+ ham petrol kesintileri anlaşmasının sektörün fiziksel göstergelerinin toparlanmasını sınırladığını sözlerine ekledi.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’ndan bir temsilci daha sonra yaptığı açıklamada Rosstat tarafından sağlanan üç aylık GSYİH rakamlarının yanı sıra aylık GSYİH projeksiyonlarının, bileşenlerin dinamiklerine ilişkin bir dizi varsayıma dayandığını kaydetti. Sonuç olarak yıllık projeksiyonun bakanlığın 12 aylık tahmininden ve Rosstat’ın 9 aylık tahmininden sapabileceğinin üzerini çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu