Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Romanya Perakende Satışları Güçlü 4Ç20 GSYİH’si için Beklenti Artırdı

Romanya'nın perakende satış verileri, 3Ç20'ye kıyasla yaklaşık %1 artması gereken güçlü bir dördüncü çeyrek GSYİH'si için beklentileri artırdı.
Romanya Perakende Satışları Güçlü 4Ç20 GSYİH’si için Beklenti Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

İstatistik dairesi INS tarafından bugün yapılan açıklamaya göre Romanya’nın perakende satışları 2020 yılında yıllık bazda yüzde 2,2 oranında arttı. Ayrıca düzeltilmemiş bir temelde, yiyecek, içecek ve tütün satışları yüzde 5, gıda dışı satışlar yüzde 5,6 arttı. Akaryakıt satışları ise bir önceki yıla göre yüzde 8 azaldı.

Yalnızca Aralık ayında Romanya’nın perakende satışları, bir önceki ay %5,2 artmasının ardından, yıllık bazda ayarlanmış olarak yüzde 4,2 arttı. Aylık karşılaştırma bazında, perakende ticaret cirosu Kasım’da yüzde 0,7 arttıktan sonra Kasım ayında ayarlanmış olarak yüzde 0,2 arttı.

Perakende satış verileri üzerine yorum yapan ekonomist Valentin Tataru, son çeyrekte %4,8 ve yalnızca Aralık ayında %4,2 büyüyen veriye ilişkin iyimser konuştu.
Romanya Perakende Satış
Kaynak: SeeNews

Romanya perakende satışlarının, 16 Şubat’ta açıklanacak dördüncü çeyrek GSYİH’sinde pozitif büyüme rakamlarına işaret ettiğini söyledi. Daha düşük tek hanelerde konsolide olan bir büyüme oranına rağmen Romanya’nın 2020’deki perakende satış performansını oldukça güçlü ifadeleriyle değerlendirdi.

Tüm yıl boyunca, 2019’a kıyasla ilerlemenin yüzde 2,4 olduğunu ve bunun da Romanya’yı AB ülkeleri arasında ilk yarıya yerleştirdiğini aktardı. Gıda satışlarının 2020’de yüzde 5,5 (2019’a benzer) ve gıda dışı satışların yüzde 5,4 (2019’da %8,8) artarken online satışların 2020’de yüzde 35 arttığını hatırlattı.

Bunların da yine Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde olduğunu vurguladı. Söz konusu rakamların dayanıklı tüketim sektörüne ilişkin uzun vadeli görüşlerini desteklediğini belirtti.
Romanya Ekonomisi 3Ç20’de %5,7 Daraldı
Kaynak: INS

Ki bunlar da 2020 yılında yaklaşık% 6,6 oranında ilerlemiş olan ve pandemi dikkate alındığında dikkate değer bir performansa işaret eden ücret dinamiklerinde sağlamlığa işaret ediyordu.

İşsizlik oranının da makul seviyelerde kaldığını ve 2020’yi Aralık 2019’daki yüzde 4’den yüzde 4,9’a yükselerek kapattığını savundu. Satış büyümesinin mevcut seviyelerde kalmasını umduklarını söyledi.

Bunun azalan ama yine de pozitif bir ücret rakamıyla, daha az gevşemiş bir işgücü piyasasıyla ve nispeten iyi huylu bir enflasyon görünümüyle destekleneceğini bildirdi. “Son perakende satış verileri, 3Ç20’ye kıyasla yaklaşık %1,0 artması gereken güçlü bir dördüncü çeyrek GSYİH rakamına ilişkin görüşümüzü pekiştiriyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu