Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Resesyona Giren Hong Kong Ekonomisinde Zayıflık Devam Edecek

Resesyona giren Hong Kong için konuşan uzmanlar, ekonominin devam eden protestolar ve ticaret savaşları ortasında zayıf kalacağını söyledi.
Resesyona Giren Hong Kong Ekonomisinde Zayıflık Devam Edecek
Yorum

Hong Kong ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 3.2’lik oranla sert bir şekilde daralarak teknik resesyona girdi. Beklenti ekonominin yüzde 0.6 daralması yönündeyken, üçüncü çeyrekteki daralma önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.9 oldu.

Nihayetinde 2009’dan bu yana en sert düşüşünü kaydeden Hong Kong ekonomisi, teknik resesyona girdi ve görüş bildiren uzmanlar görünümün kısa vadede iyileşme göstermeyeceğine işaret etti. Bölgenin resesyona girdiğini söyleyen Hong Kong Maliye Bakanı Paul Chan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kentin yıllık büyüme tahminine ulaşmasının son derece zor olacağını söylemişti.

Hong Kong Ekonomisi Yılın Geri Kalanında Zayıf Kalacak

Hong Kong Ekonomisi Yılın Geri Kalanında Zayıf KalacakEkonomistler ve ticaret uzmanları resesyona giren Hong Kong ekonomisinin yılın geri kalanında zayıf kalacağını söyledi. Oxford Economics ekonomisti Sian Fenner şöyle konuştu: “İki cepheden de darbe alıyorlar. Protestolar perakende satışları etkiliyor. Turizmi etkiliyor. Buna ek olarak elbette, ihracatı etkileyen ABD-Çin ticaret savaşına sahipsiniz. Bu nedenle, 4. çeyrekte olumlu bir büyüme görmemizin muhtemel olmadığını düşünüyoruz. Daha fazla daralma göreceğiz.”

Perşembe günü yayınlanan hükümet verilerine göre Asya finans merkezi, üçüncü çeyrekte 10 yıldır ilk kez bir durgunluğa girdi. Şehrin istatistik ajansı, devam eden hükümet karşıtı protestolar sırasında iç tüketimin zayıfladığını bildirdi. Ayrıca uzun süren ABD-Çin ticaret savaşını, Hong Kong’un ihracatta “genişlemiş bir düşüş” olarak bildirdiği gibi başka bir faktör olarak belirtti.

Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi’nden Billy Wong da bölgenin negatif büyümesinin tam olarak sürpriz olmadığını söyledi. “Sayı o kadar sevindirici değil, ama bunun gerçekten bir sürpriz olduğunu söyleyemem. Bence Hong Kong’un ekonomik gerileme ile karşı karşıya kalması bekleniyordu.” diyen Wong, ticaret savaşının ve protestoların Hong Kong’un ekonomisindeki daralmaya katkıda bulunan ana etkenler olduğunu kabul etti.

Ancak Wong, ihracatın geçtiğimiz Kasım ayından bu yana yavaşlamasına rağmen, kentin GSYİH‘sinin bu yılın üçüncü çeyreğine kadar daralma yapmadığını belirtti. Zayıf tüketimin ve yavaşlayan bir ekonominin yemek ve perakende satış gibi sektörlerde işten çıkarmalara yol açabileceği görüşüne de katıldı. Bununla birlikte Wong, insanlar sokaklardan uzaklaştıkça daha çok ev ihtiyacı satın almasıyla süpermarketlerin olumlu bir büyüme gördüğünü ekledi.

Zayıf Tüketici Harcaması Hong Kong’a Zarar Veriyor

Zayıf Tüketici Harcaması Hong Kong'a Zarar VeriyorYerel işletmeler, iç huzursuzluğun finansal etkilerini hissettiklerini belirtirken normalde kalabalık olan Wan Chai bölgesindeki dükkanların bile isabet aldığı görülüyor. Örneğin ailesinin çiçekçi dükkanında çalışan bir Hong Kong sakini, çok az sayıda insanın buket satın aldığını söyledi. 51 yıldır Wan Chai bölgesinde bulunan dükkandaki kârın yüzde 50 düştüğünü tahmin etti.

Aynı bölgede bir eczanede çalışan başka biri de benzer açıklamalarda bulundu. İşletmelerinin 50 yıldır bölgede bulunduğunu ve işlerinin son aylarda yüzde 40 civarında gerilediğini dile
getirdi. Sosyal huzursuzluk çözülemediği sürece ekonominin “zayıf kalacağını” da sözlerine ekledi ve şöyle konuştu:

“Mağazamız için müşterilerimizin yüzde 70’i yerel, yüzde 30’u turist. Yüzde 30 turist arasında yüzde 80’i ortadan kayboldu. Yerliler için son aylarda, insanlar harcama konusunda gerçekten daha az istekliydi, gelecek birkaç aydaki ekonomi hala zayıf olacak.”

Bölge sakini, sokaklardaki gençlere atıfta bulunarak sorunun onu yaratan kesim tarafından çözülmesi gerektiğini savunarak asıl çözümün yerel yönetim ile genç protestocular arasında daha iyi iletişim olabileceğini öne sürdü.

Ekonomist Sian Fenner, şu anda şehir için en büyük belirsizliğin protestoların ne zaman sona ereceği olduğunu ve gösteriler sona erene kadar perakende, turizm gibi kilit yerli itici güçlerin büyümek için mücadele edeceğini belirtti.

Çin-ABD Ticaret Savaşının Hong Kong’a Etkisi

Çin-ABD Ticaret Savaşının Hong Kong'a EtkisiBank of America Merill Lynch, Cuma günkü bir notunda Hong Kong’un uzun süreli durgunluk ile karşı karşıya olabileceğini kaydederek yıllık GSYİH tahminini önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.1 oranında azalttı. Bankanın önceki 2019 GSYİH tahmini yüzde 0.1’lik düşüş yönündeydi. Tahminini revize eden BofA şöyle dedi:

“Hong Kong, turizme ve Çin ekonomisine bağımlılığı göz önüne alındığında, özellikle dış talep zayıflığına karşı savunmasız. Pek çok sektör (turizm, perakende, otel, yiyecek-içecek ve ulaşım) aylar süren bozulmalardan çoktan etkilendi. Yüksek belirsizlik seviyesi de iş güvenini ve bastırılmış yatırım talebini kayda değer seviyede zayıflattı.”

ABD ile Çin, ticaret anlaşmasının birinci aşamasını imzalamak için Şili’de buluşmaya ayarlanmışken Başkan Donald Trump, Güney Amerika ülkesindeki protestolar nedeniyle gezinin Perşembe günü iptal edildiğini duyurdu. Trump ayrıca iki liderin anlaşmayı imzalaması için yeni yerin yakında açıklanacağını bildirdi.

Oxford Economics’ten Fenner, birinci aşama anlaşmanın muhtemelen yapılacağını ancak bunun ticaret savaşının bittiği anlamına gelmediğini öngördü. Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi’nden Billy Wong da protestolar ya da ticaret savaşında bir son görünmediği sürece Hong Kong’da işlerin zayıf kalmaya devam edeceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar