Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reel Kesim Güven Endeksi Ocak’ta 0,2 Puan Artışla 107,0’ye Yükseldi

İmalat sanayinde faaliyet gösterenlerin, gelecek üç ayda üretim ve istihdamda iyileşme olacağına dair beklentisinin artması, reel kesim güven endeksine olumlu yansıdı.
Reel Kesim Güven Endeksi Ocak’ta 0,2 Puan Artışla 107,0’ye Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk reel kesim güven endeksi (RKGE) sonuçlarını açıkladı. Ocak 2021 dönemine ait iktisadi yönelim istatistikleri ve RKGE verileri imalat sanayinde faaliyet gösteren 1717 işyerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edildi.

Buna göre RKGE Ocak ayında, bir önceki aya kıyasla 0,2 puan artışla 107,0 değerine yükseldi. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 109,0 seviyesinde kaydedildi.

Gelecek üç aydaki üretim hacminde artış olacağını bekleyenlerin yanıtları endeksi yukarı yönde etkiledi.
Ocak Ayı RKGE Verileri
Kaynak: TCMB

Bunun yanında gelecek üç aydaki toplam istihdam, genel gidişat ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin olumlu beklentiler de endeksi artış yönünde etkiledi.

Azalış yönünde etkileyenler arasında son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut toplam sipariş miktarı ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına yönelik değerlendirmeler oldu.

Mevcut toplam siparişlerin ve mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerde bir önceki aya göre iyileşme gözlendi.

Gelecek üç aya yönelik tahminlerde, üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği gözlendi.

Söz konusu dönemde ihracat sipariş miktarında ise bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı, istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin güçlendiği görüldü. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler ise zayıfladı.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi aylık bazda 0,7 puan artarak %16,5’e ulaştı.
Gelecek 3 Ay için Üretim Hacmi Beklentileri
Kaynak: TCMB

Önümüzdeki 3 ay için satış fiyatına ilişkin artış beklentileri zayıfladı. Ankete katılan firmaların %50,1’i üretimlerini kısıtlayan herhangi bir faktör olmadığını söyledi. Katılımcıların %18,1’i talep yetersizliğinden şikayet etti.

Faaliyetlerini kısıtlayan diğer faktörler arasında hammadde yetersizliği, işgücü yetersizliği ve mali imkansızlıklar yer aldı. Rekabet bazında bir önceki aya göre artış bildirenler lehine olan seyir güçlendi.

Söz konusu dönemde Avrupa Birliği (AB) içindeki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin artış yönlü değerlendirmeler azalış bildirenler lehine dönerken, AB dışındaki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin azalış yönlü değerlendirmeler de zayıflamaya devam etti.

Ankete katılan işyerlerinin %16,7’si içinde bulunduğu sanayi dalında genel gidişatın bir önceki aya göre daha iyi olduğunu bildirdi. %12,4’ü daha kötümser olurken, %70,9’u beklentisinin değişmediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu