Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell’ın Konuşması Beklenirken Küresel Piyasalarda Hisse Senetleri Yükselişe Geçti

Dünya genelinde piyasalar Fed gelişmelerinden etkilenirken, bugün Jerome Powell'ın Jackson Hole Toplantısı'nda yapacağı konuşmadan önce hisseler yükseldi.
Powell’ın Konuşması Beklenirken Küresel Piyasalarda Hisse Senetleri Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün Fed Başkanı Powell’ın Jackson Hole Zirvesi’nde kaydedeceği açıklamalar piyasaların yakın takibinde olacak. Küresel piyasalar dikkatle bu açıklamaları beklerken, bu etkilerle dolar kuru güne sakin bir başlangıç yapıp sabah saatlerinde 5,77 civarında seyretti.

Powell’ın kritik öneme sahip açıklamalarının detayları öğleden sonra öğrenilecek. Uluslararası piyasalarda bu açıklamalar beklenirken, hisse senetleri ABD faizleriyle birlikte yükseliş eğilimine yöneldi. Söz konusu hisselerde ABD hisse vadelileri ve Hazine tahvili faizlerinde yükselişe işaret etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yükseliş kaydederken, buna teknoloji sektörü öncülük etti. Bunun yanında hemen her sektörün artıda olduğu görüldü.

Hemen Her Sektör ArtıdaABD’deki üç önemli endeksin vadelilerinde de yükseliş hakimken, üç bölgesel Fed başkanının bankadan gelecek faiz indirimine gerek duymadığını açıklamasının ardından şimdi gözler Powell’ın öğleden sonra yapacağı konuşmaya çevrildi. Ayrıca bu hafta sonu gerçekleştirilecek olan G-7 Zirvesi de piyasaların bir diğer odak noktası konumunda bulunuyor.

Bugün açıklanan Japonya’nın çekirdek enflasyon verileri Asya piyasalarının iki önemli endeksinde değer artışı gözlemlenirken bununla birlikte kazançlar sınırlı kaldı. Hong Konh ile Çin hisseleri sert yükseldi, buna karşın Kore hisselerinde gerileme meydana geldi. Çin dışında işlem gören yuan, yükselişteki dolar karşısında 7.1’e geriledi.

Çoğu yatırımcı Fed’den Eylül ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimi beklentisi içindeyken, bunun için bankadan bir onay sinyali bekliyor.

Fed'den Eylül Ayında 25 Baz Puanlık İndirim BekleniyorDiğer taraftan Ağustos ayı küresel ekonominin yavaşlaması ve gerilimi artan ticaret savaşından kaynaklanan korkuların etkisiyle piyasalar için oldukça hareketli geçiyor. Fed’in faiz indirimini gerekli görmeyen bazı yetkililer, bankadan sürekli faiz indirmesini bekleyen Trump ve beklenti içinde olan diğer yetkilileri üzecek gibi görünüyor.

Bank of New York Mellon Corp. baş stratejisti Alicia Levine, piyasaların beklentisinin Fed’in yapabileceğinin üzerinde olduğunu öne sürerken, FOMC yetkilileri arasında ABD ekonomisinin mevcut durumuna dair çok sayıda farklı görüşün olduğunu belirtti.

Tüm bu etkilerle S&P 500 Endeksi’nin vadelileri Londra saatiyle 08:08’de %0.4 yükselirken, Stoxx Europe 600’de %0.5 yükseldi.

Tüm Bu Etkilerle Endeksler YükseldiAsya piyasalarında Şanghay Bileşik Endeksi’nde %0.5 artış kaydedilirken, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’nde %0.3 artış meydana geldi. Bunlarla birlikte tahvillerin genelinde de artış gözlemlendi. ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirisi 2 baz puan arttı ve böylelikle %1.64’e çıktı.

Yine ABD’de 2 yıllıkların faizi 1 baz puan arttı ve %1.62’ye çıktı. Euro Bölgesi’nde Almanya’nın 10 yıllıklarının getirisinde de 1 baz puanlık artışla -%0.63’e ulaşıldı. İngiltere’de ise 10 yıllıkların faizi 2 bp arttı, %0.537’ye çıktı. Son olarak Japonya’da 10 yıllıkların getirisi ise 1 baz puandan daha az bir artışla -%0.233’e çıktı.

Diğer bir yandan Fed’in Temmuz ayına ilişkin toplantı tutanaklarında net bir mesaj vermemesi, Trump’ın düşük faiz için baskıcı tavırları ve banka yetkililerinin para politikasının yönüne dair fikir ayrılıklarına düşmesi gibi nedenler bugün TSİ 17:00’de ilan edilecek konuşmanın detaylarını önemli kılıyor.

Dünya genelinde hakim olan siyasi belirsizlik ve jeopolitik risk etkileri piyasanın fiyatlamalarına negatif yansırken, bu doğrultuda merkez bankalarının para politikalarına yönelik mesajları yatırımcıların risk algısı yönünden belirleyici oluyor. Powell’ın açıklamalarının piyasada yön belirleyici olacağı ise analistler tarafından belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu