Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell, FED’in İçindeki ve Dışındaki Eleştirmenleri Sakinleştirmekte Zorlanabilir

FED'in faiz indirimine gitmesi beklenirken, Powell'ın içerdeki ve dışardaki eleştirmenleri sakinleştirme konusunda zorlanabileceği söylendi.
Powell, FED’in İçindeki ve Dışındaki Eleştirmenleri Sakinleştirmekte Zorlanabilir
Yorum

FED’in bugün faiz oranlarını 10 yıl sonra ikinci kez düşürmesi bekleniyor. Ancak FED Başkanı Jerome Powell, piyasaların gelecekteki faiz indirimleriyle ilgili planları, duyulmak istenen mesajı verme konusunda zayıf kalabilir.

Grant Thornton’un baş ekonomisti Diane Swonk, “O kimseyi etkilemeyecek ve kimseyi şaşırtmayacak,” dedi. Ekonomist, 31 Temmuz’daki son çeyrek faiz indirimini takiben federal fonların hedef oranını yüzde 1,75 ila 2,0 arasına alarak, 25 baz puanlık bir indirim yapması bekleniyor.

FED’in son toplantısında Powell piyasaları sarstı, hisse senetlerini düşürdü ve tahvil faiz oranını ‘çevrim ortası’ ayarlaması olarak nitelendirdiği zaman tahvil getirileri yükseldi.

Swonk, “Daha fazla bir şey için söz vermeyecek. Kartlarını göğsüne yakın tutacak. Yine sanatsal bir atıcı olacak,” ifadelerini kullandı.

Pazar Profesyonelleri Mutsuz Olabilir

Pazar Profesyonelleri Mutsuz OlabilirFED’in yaklaşımı bazı pazar profesyonellerinin mutsuz olmasına neden olabilir. FED’in kalın kafalı olduğunu söyleyen ve sıfır hatta negatif oranlar talep eden Başkan Donald Trump’ı kesinlikle hayal kırıklığına uğratabilir.

Ekonomistler, FED tahminlerinin bu yıl için noktasal grafik olarak bilinen bir grafikte sunulan oranına birden fazla oran eklemesi olasılığının düşük olduğunu belirttiler.

Bazı piyasa profesyonellerinin huzursuz olmasının yanı sıra FED’in de en azından iki FED başkanının bir oran indirimini reddetmesiyle içeriden muhalefetle yüzleşmesi bekleniyor.

Son toplantıda Kansas City FED Başkanı Esther George ve Boston FED Başkanı Eric Rosengren, ekonominin gücü göz önüne alındığında hakız olduğu gerekçesiyle ilk kesintiye itiraz etmişti.

Endişeleri, FED için büyük bir ikilemin altını çiziyor ve bu, ABD’deki ekonomik veriler beklenenden daha güçlüyken FED, dünyanın herhangi bir yerinden veya diğer şoklardan gelebilecek yavaşlamaya karşı sigorta olarak faiz indirimi yapıyor.

MUFG Baş Finans Ekonomisti Chris Rupkey, “Ekonomik veriler, oran indirimini daha az destekleyemezdi. Durgunluğun son ermesinden bu yana temel TÜFE enflasyonunu en yüksek seviyede tuttuk. Doğrudan perakende satışlarımız var. En altta endüstriyel üretim yapıyoruz. Bu, FED kurundaki düşüşün temel nedenlerinden biriydi,” dedi.

Ağustos ayında sanayi üretimi, Temmuz ayında yüzde 0,4 oranında düşmesinin ardından yüzde 0,6 oranında artış gösterdi. FED’in üçüncü bir faiz indirimi yapmayı düşünmeyeceğini belirten Rupkey, Eylül ayında bir indirim yapılmasının ardından bir tane daha yapılmasının daha iyi olacağını söyledi.

FED’in Daha Fazlası Yapması Gerekiyor

FED'in Daha Fazlası Yapması GerekiyorBlackRock sabit gelirli global CIO’su olan Rick Rieder, FED’in muhtemelen 25 baz puan indirim yapmasını beklediğini; ancak daha fazlasını yapması gerektiğini ifade etti.

Rieder, “Bence bunu bir çevrim ortası ayarlaması olarak tanımlayacaklar. 50 baz puana geçip geri adım atıp denge noktasına gelmeleri gerektiğini düşünüyorum. Ekonomi yavaşlarsa geri gelebilirler,” dedi.

Barclays Baş ABD Ekonomisti Michael Gapen ise FED’den fazla bir şey beklemediğini söyledi. Gapen, “Verileri yumuşatacaklarından kesmeye devam edeceklerini düşünüyoruz. Onların mesajı olacağını düşündüğüm şey, iki kez kestiğimiz ve başka bir kesimi işaret etmemiz gerektiği konusunda bir fikir birliği görmüyoruz,” ifadelerini kullandı.

Powell, FED’in ifadesini takiben ekonomi, enflasyon ve faiz oranlarına ilişkin yeni tahminlerin ardından gazetecilere bir konuşma yapıyor. Bu hafta pazarları karıştırmış olan başka bir şeyi ele alması istenebilir. Bunlar ise repo faiz oranlarında bir yükseliş ya da finansal kurumların kendilerine fon sağladığı faiz olabilir.

Geri Alım Operasyonu Yapıldı

Geri Alım Operasyonu YapıldıStratejistler, bir gecede Hazine genel teminat oranını Salı günü yüzde 9’a gönderen olayı, piyasalarda likidite döneminin yaşandığı mükemmel bir fırtınanın sonucu olarak nitelendirdi. Nakit sıkışıklığı olarak tanımlandı, ancak 2008’deki gibi bir kredi krizi değildi.

Stratejistler likiditeyi azaltan ağır bir Hazine ihracı olduğunu, aynı zamanda şirketlerin Pazartesi günü vergi ödemeleri için nakit para aradıklarını söylediler.

FED yanıt olarak Salı günü, gösterge faiz oranının seviyesini kontrol etmeye çalıştığında 53 milyar dolarlık çeşitli borçlanma aracını içeren bir geri alım işlemi gerçekleştirdi. FED, para piyasalarına 75 milyar dolara kadar nakit enjekte etmek için Çarşamba günü ikinci bir repo işlemi gerçekleştireceğini açıkladı.

Geri alım operasyonu Salı günü, mali krizden bu yana ilk defa yapıldı. Ancak özellikle borsa sırasında repo oranlarının yükseldiği geçen yılın Aralık ayında sıkı likidite uyarıları oldu.

BlackRock’tan Rieder, “Aşağı geldi ama hala yüksek ve yüksek olmaya devam edecek. Bu sivri uçları gördüğünüzde çeyrek sonunda ve yıl sonunda bir şey var, ancak Eylül ortasında beklemiyorsunuz. FED’in bilançolarının büyümesine izin vermesi gerekiyor. Doların değer kazanmasını önleyin,” ifadelerini kullandı.

Rieder, bilançonun genişlemesinin eklenmesinin duruma yardımcı olacağını söyledi. FED’in satın aldığı menkul kıymetler karışımını değiştirebileceğini ve Hazine eğrisinin kısa sonuna odaklanabileceğini belirtti. Bilanço genişletmek için daha önce olduğu gibi bir miktar parasal genişleme programı yürütebilir.

Bank of America Merrill Lynch’in kısa vadeli strateji başkanı Mark Cabana, “Dün itibarıyla FED fon piyasasının kontrolünü kaybetti,” dedi. Cabana bir çözümün FED için kalıcı bir repo operasyonu oluşturabileceğini de söyledi.

Wells Fargo’nun Oran Direktörü Michael Schumacher ise “FED’in ayakta durma repor tesisi kurma konusunda birçok spekülasyon var. Bu muhtelemen onu biraz daha gerçek kılar. FED’in bi rekilde veya biçimde mevcut olacağı anlamına gelir. Temel olarak repo için bir emniyet valfi,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu