Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell, Sunum Öncesi Metninde Ekonomik İyileşme Planlarından Bahsetti

Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell, yapacağı önemli sunumun öncesinde sunum metnine dair bazı detayları paylaştı.
Powell, Sunum Öncesi Metninde Ekonomik İyileşme Planlarından Bahsetti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD bugüne kadar koronavirüste 1 milyon 550 bini aşkın vaka ve 92 bine yakın can kaybı kaydetti. Ülkenin bu zorlu savaşı yerini çoktan hayatta kalma mücadelesine bıraktı.

Ülke felaketin merkezi olma konusunda başı çekerken, gelen ekonomik veriler de durumun gittikçe vahimleştiğini gösterdi. ABD ekonomisi için şu sıralar kasvetli yorumlar yapan FED Başkanı Powell, yılın ikinci çeyreği için %30’luk daralma öngördü.

Bu hafta piyasaların takip edeceği en önemli konular arasında bulunan Powell’ın Pazar ve Pazartesi günkü konuşmaları önemli detaylar içerdi. Şimdi ise dikkatler ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde, Kovid-19 ile Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Gözetimi Yasası’na ilişkin yapacağı sunuma çevrildi.

Sunum metninden bazı detayları paylaşan Powell, faiz oranları ve kullanılacak imkanlar konusuna değindi.

Piyasalar geçtiğimiz haftalarda FED’den negatif faiz beklentisine girmişti. Bu beklentilerin ardından açıklama yapan Powell, negatif faizden uzak olduğunu duyurmuştu. Sunum metnindeki ifadelerinde ise ekonomi toparlanana kadar faizlerin negatife yakın tutulacağını belirtti.

“Mart ayında politika faiz oranımızı sıfıra indirdik ve ekonominin son olayları aştığından ve maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerimize ulaşma yolunda ilerleyeceğinden emin olana kadar faiz oranlarını bu seviyede tutmayı bekliyoruz.”

Diğer konuşmalarıyla benzer şekilde FED’in tüm imkanlarını kullanmaya hazır olduğunu bir kez daha vurgulayan Powell, gereken desteği sağlama konusunda kendinden emin bir tavır takındı;

Powell FED Tüm İmkan KullanacakBugün konuşma yapması beklenen ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD’nin yılın üçüncü ve son çeyreğinde kısmi iyileşmeler olabileceğini duyurmuştu. Vaka ve ölü sayısı artmaya devam ederse bu durumun ekonomiyi daha fazla zorlaması sürpriz olmayacak gibi görünüyor.

Salgının yayılımını kontrol almak amacıyla durdurulan ekonomik faaliyetlerin ötesinde FED ülke ekonomisine ve piyasaya kapasitesi yettiğinde destekler sağladı. Sıfıra yaklaştırdığı faiz oranlarının yanında çok sayıda borçlanma programı oluşturdu.

Temsilciler Meclisi tarafından yakın zamanda onaylanan 3 trilyon dolarlık teşvik paketi, senatonun bazı üyelerinden onay almayacak olsa da FED bundan fazlasına hazır görünüyor. Daha fazla ekonomik yardıma ihtiyaç duyacağı öngörülen ülkede 2021 sonuna kadar iyileşme beklenebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu