Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Polonya’nın Ekonomik Büyümesi 2020’de %5,4 Azalacak

Polonya Merkez Bankası, ülkenin reel GSYİH’si için tahminlerini aşağı yönlü revize ederek 2020’de yüzde 5,4 daralma olacağını öngördü. Detaylar aşağıda;
Polonya’nın Ekonomik Büyümesi 2020’de %5,4 Azalacak
Son Güncelleme: 
Yorum

2020’de diğer Avrupa ekonomilerinin aksine büyümeyi sürdürebileceği tahmin edilen Polonya ekonomisinin yüzde 5,4 daralabileceği öngörüldü. Polonya Merkez Bankası tarafından yayımlanan yeni rapor, yüzde 5,4’lük düşüşün ardından 2021’de yüzde 4,9 ve 2022’de yüzde 3,7 büyüme olacağını tahmin etti.

TÜFE enflasyonunun ise bu yıl yüzde 3,3 ile yüksek seyredeceği belirtildi. Enflasyon Raporu içinde yer alan GSYİH tahmininde, Covid-19’un ve alakalı idari kısıtlamaların Polonya dahil küresel ekonomide derin bir resesyona yol açtığı vurgulandı.

Polonya Merkez Bankası’nın reel GSYİH tahminleri 2020, 2021 ve 2022 için sırasıyla yüzde 5,4 düşüş, yüzde 4,9 ve yüzde 3,3 toparlanma olarak verildi.
Polonya Merkez Bankası 2020 GSYİH Tahmini
Kaynak: NBP

Temmuz tahmininin Mart tahminine daha sert geldiği görüldü. Mart’ta 2020’de yüzde 3,2, 2021’de yüzde 3,1 ve 2022’de yüzde 3 oranında büyüme olduğu öngörülmüştü. NBP’ye göre yurt içi GSYİH’deki düşüş üç adet birbiriyle ilişkili negatif şoktan kaynaklanırken bunlar, düşük hane halkı ve kurumsal harcamalar, kilitlemeden doğrudan etkilenen sanayi ve sektörlerde sınırlı faaliyet, zayıf dış talep olarak belirtildi.

Kısıtlamaların kaldırılması ve yurtdışında toparlanmayla yurtiçi ekonomik faaliyetin artacağı ancak GSYİH’nin COVID öncesi seviyeye dönmesinin biraz zaman alacağı kaydedildi. Tüketici harcamalarının düşük kalacağı, hanehalkları ve işletmelerin de uzun vadeli yatırım projelerinden kaçınacağı aktarıldı.

Pandeminin durgun ekonomik faaliyet formundaki olumsuz sonuçlarının, enflasyondaki düşüşe katkıda bulunarak oranı düşük seviyede tutacağı belirtildi.
Polonya İlk Çeyrek 2020
Kaynak: Statista

Ancak gelecek çeyreklerde enflasyondaki düşüşün ölçeğinin bazı işletmelerin daha yüksek işletme maliyetleri ve daha düşük işgücü verimliliği ile azalacağı da eklendi. Enflasyonun, nispeten zayıf talep baskısı, Polonya’nın dış çevresindeki düşük fiyatlar ve düşen birim işçilik maliyetleri nedeniyle 2021’de en düşük seviyeye ulaşacağı tahmin edildi.

Aynı zamanda, salgın durumun normale dönmesi beklendiği için ekonomik faaliyete getirilen kısıtlamalarla ilişkili maliyetlerdeki artışın duracağı ve bazı işletmelerin maliyetlerde bir düşüş görebileceği söylendi. 2022’de ekonomik faaliyetteki toparlanma ile birlikte tüketici fiyatlarındaki büyümenin yeniden artacağı öngörüldü.

Merkez bankasının raporunda Polonya’nın gelecekteki ekonomik durumunun büyük ölçüde Covid-19 salgınının ilerleyişine ve ekonomik aktörlerin değişen davranışlarına bağlı olduğunun da üzeri çizildi.
Polonya 16 Temmuz Vaka
Kaynak: Worldometers

Mart ve Nisan 2020’de COVID-19 salgınının neden olduğu talep düşüşüne bağlı olarak petrol fiyatlarında düşüş yaşandığı, Nisan’da karar verilen üretim kısıntısı ile Mayıs’ta petrol fiyatlarında yeni bir yükselişin olduğu hatırlatıldı.

Doğal gaz ve taş kömürü fiyatlarının da küresel piyasalarda artmaya başladığı belirtilirken NBP, temel senaryosunun dünya çapında petrol, doğal gaz ve taş kömürü fiyatlarının 2021-2022 yıllarında giderek toplanacağını tahmin etti. Bu senaryonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin ise büyük ölçüde pandeminin nasıl geliştiğine ve enerji ürünleri talebinin düşük seviyede kalıp kalmayacağına bağlı olduğu eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu