Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Ekonomik Krizin Yakıt Tüketimini Azaltacağı Endişeleriyle Düştü

Petrol fiyatları, haftanın ilk işlem gününde ekonomik krizin yakıt tüketimini azaltacağına yönelik beklentilerin artmasıyla birlikte düşüş kaydetti. İşte piyasadan detaylar;
Petrol Fiyatları Ekonomik Krizin Yakıt Tüketimini Azaltacağı Endişeleriyle Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel ekonomiye yönelik yavaşlama ve kriz beklentilerinin gündeme gelmesiyle petrol fiyatlarında haftanın ilk işlem gününde düşüş görüldü. Buna karşın ham piyasalar, OPEC ve ABD’nin İran ile Venezuela yatırımlarının yol açtığı arz kesintileri nedeniyle fiyatlar desteklenmeye devam ediyor.

Brent petrol vadelileri varil başına 67,03 dolarda seyrederken, kapanışa doğru yüzde 0,2 (13 sent) düşüş kaydetti.

Petrol Vadelileri DüştüGeçen hafta 68,14 dolara kadar çıkan Brent petrol vadelileri, bu seviyeye olan yakın seyrini sürdürüyor. ABD WTI vadeli işlemlerinin son ödemelerine göre 20 sent veya %0,3 oranında düşüşle varil başına 58,32 dolarda bulunuyor. 2019’un en yüksek seviyesi olan 58,95 dolar seviyesine yakın seyrediyor.

Bernstein Energy tarafından yapılan açıklamada, “Petrol fiyatı görünümüzün en olumsuz riski, yavaş ekonomik büyümeye olan talep zayıflığıdır. Temel durumumuz, küresel petrol talebinin 2019’da 1,3 milyon varil artacağı yönünde… Büyümedeki senkronize bir küresel yavaşlama, küresel talep artışını 1 milyon varilin altına çekebilir,” ifadelerini kullandı.

Şubat ayında ABD’nin sanayi üretimi, ilk çeyrekte yavaşladığının bir işareti olarak ikinci ayda da düşüş kaydetti.

ABD Sanayi Üretimi İki Ay GerilediAsya’da ise Japonya’nın ihracatı, küresel talebin yavaşlaması nedeniyle artan bir baskı işareti olarak Şubay ayında üçüncü kere azaldı. Buna karşın ABD’nin İran ve Venezuela’ya yapacağı yatırımlar ile OPEC ve Rusya gibi bağlı olmayan müttefikler, fiyatları artırmak için 1,2 milyon varil üretim kısıtlaması sözü verdiler.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Değişimi Takip Etmek için Tıklayın!

OPEC’in fiili lideri Suudi Arabistan tarafından yapılan bir açıklamada, petrol piyasalarının dengelenmesinin stokların hala yüksek olması nedeniyle henüz mümkün olmadığı belirtildi. Rusya, üretim kesintilerinin en az Haziran ayına kadar devam edeceğini söyledi. Bernstein Energy ise çoğu sanayileşmiş ülkeyi içeren OECD’nin 36 üyesi için birinci çeyrekte 37 milyon varil gerekeceğini tahmin etti.

IEA, Cuma günü yaptığı açıklamasında, petrol piyasalarının 2019’un ikinci çeyreğinden itibaren mütevazi bir açık beklediğini belirtti.

IEA, Petrol Piyasası Açık VerecekArz ve talep dengesinin anahtarı, ham petrolün geçen yıl yaklaşık 2 milyon varil bazında arttığı ABD olacak. Bunun nedeni ise ülkede artan kaya petrolü olarak görülüyor. ABD yeni petrol üretimi için sondaj kulesi sayısını 2019 yılında düşürmekte ve geçen hafta 2018 yılının Nisan ayından bu yana görülen en düşük seviyeye gerilemiş durumda.

Buna ek olarak ABD’nin ham petrol üretimi, 2019 yılının başında hala artmış gözüküyor. Şubat ayında günde 12,1 milyon varil ile rekor kırıldığı Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) raporunda görülmüştü. Üretim o zamandan bu yana 12 milyon varile gerilerken, yine de ABD’yi dünyanın en büyük ham petrol üreticisi yapıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu