Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Ortadoğu’daki Artan Gerilimle Nisan Başından Bu Yana En Büyük Haftalık Kazancına Yöneldi

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’da iki istasyona yapılan drone saldırısı sonrasında yükselerek, Nisan ayının başından bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi.
Petrol Ortadoğu’daki Artan Gerilimle Nisan Başından Bu Yana En Büyük Haftalık Kazancına Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Suudi Arabistan’da, iki önemli petrol pompa istasyonuna yapılan drone saldırısı bölgede tansiyonun iyice tırmanmasına sebep oldu. Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Madeni Kaynaklar Bakanı Halid el-Falih, batı sahilindeki limana petrol taşıyan boru hattı üzerinde bulunan 2 pompa istasyonuna drone saldırısı düzenlendiğini açıkladı.

Petrol fiyatları Körfez ülkelerinde artan gerilimle Nisan ayının başından bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi.

Brent türü petrol TSİ 12:45’te varil başına 72.79 dolardan işlem görüyor.

Petrol Drone SaldırısıVadeli petrol kontratları New York’ta bu hafta başından beri toplamda %2,3 değer kazandı. Suudi Arabistan dün İran’ı petrol pompa istasyonlarına drone saldırısı düzenlemekle suçladı. İstasyonlara ve petrol tankerlerine yönelik yapılan saldırılar, dünya petrolünün kalbi olan Ortadoğu’da ham petrol akışına çok ciddi zararların verebileceğini gündeme getirdi.

Seul’de Kiwoom Securities Co. analisti Ahn Yea Ha, tansiyonun Körfez ülkelerinde iyice artması sebebiyle arz aksaklıkları doğduğunu ve petrol fiyatlarının yükseldiğini söyledi. Ahn Yea Ha sözlerini “Arz korkuları muhtemelen, OPEC + koalisyonunun üretim kısıntılarına ilişkin yaklaşımı daha belirgin hale gelene dek ticaret savaşından gelen talep endişelerine ağır basacak” şeklinde sürdürdü.

Haziran vadeli batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 5 Nisan haftasından bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi.

17 Mayıs Petrol FiyatlarıHaziran vadeli petrol kontratları dün %1,4 oranında yükselerek, 10 Mayıs’tan bu yana %2,3 oranında değer kazanmış oldu. Ham petrolün varili şu dakikalarda 63.16 dolardan işlem görüyor. Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, dün %0,3 yükselerek, haftalık kazancını %3,1’e taşıdı.

Sene başında petrol fiyatlarını belirleyen en önemli unsur Petrol İhraç Eden ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının üretim kısıntıları kararlarına ne kadar sadık kaldıklarıydı. Ancak drone saldırıları ve ülkelerin bakanlıklarından gelen açıklamalar bu faktörü gölgede bıraktı. Uzmanlar ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin de bu gelişmelerle arka planda kaldığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu