Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2020 Belirsizliklerine Rağmen Peru Ekonomisi için İyimser Tahminler Geldi

Uzmanlar, Peru ekonomisinde belirsizlikler olduğunu söylese de gelecek yıl büyümesi konusunda iyimser tahminlerde bulundu.
2020 Belirsizliklerine Rağmen Peru Ekonomisi için İyimser Tahminler Geldi
Yorum

Uzmanlar, 2020’ye doğru ilerlerken Peru ekonomisinin hem iç hem de dış faktörlerden dolayı belirsizliklerle karşı karşıya olduğunu ama gelecek büyüme konusunda hala iyimser düşündüklerini dile getirdi.

Peru Merkez Bankası’nın Kasım ayına ait tahminlerine göre de Peru ekonomisinin 2019’da yüzde 2.7’lik bir büyüme göstermesi bekleniyor ki bu yıl başında tahmin edilenden daha düşüktü. San Marcos Ulusal Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Carlos Aquino da Xinhua’ya yasama seçimlerinin ülke ekonomisinin tahminini etkileyebilecek en önemli yerli olay olduğunu söyledi.

Peru Devlet Başkanı Martin Vizcarra, Eylül ayında yolsuzluk karşıtı çabaları için ülkenin parlamentosunu dağıtmış ve 26 Ocak 2020 için yeni seçim belirleme kararı almıştı.

Peru Başkanı Meclis Dağıttı Ayrıca piyasa ekonomisine karşı eğilimi olan tarafların iktidara gelmesi durumunda ekonomik görünümün “biraz karmaşık” olacağını dile getirmişti. Aquino bu noktada küresel ticareti yerel ekonomiye belirsizlikleri enjekte eden başka bir faktör olarak belirledi. Mevcut ticaret gerilimlerinin, hammadde fiyatlarını düşürdüğünü, piyasalarda oynaklık ve borsalarda dalgalanma yarattığını vurguladı.

Bu yıl büyüme için yüzde 2.6 artış öngören Lima Üniversitesi’nden Javier Zuniga da yatırımlara işaret etti.

Peru Ekonomisi İyimser Tahminler Peru’nun daha fazla yatırım çekmek için siyasi istikrar, adil bir adli sistem ve değişmeyen oyun kuralları olmak üzere üç altın kuralı takip etmesi gerektiğini anlattı. Belirtilen son kurala atıfta bulunarak, Peru’nun ekonomi bakanlığının yeni ekonomik politikalarla “oyunun kurallarını değiştirmemesini” umduğunu kaydetti.

Küresel ticaret anlaşmazlıklarının yerel ekonomi üzerinde yüzde 70’e varan büyük bir etkisi olduğunu kabul eden Zuniga, özellikle mineral fiyatlarına işaret etti ki bu Peru’nun önemli ulusal sektörleri arasındaydı. “Çatışma olduğu sürece madencilik sektörüne yatırım yapılmayacak, çünkü mineral fiyatları bazı durumlarda düşüşe geçti” diyerek görüşünü açıkladı. Fakat her iki uzman da söz konusu belirsizliklere rağmen 2020 Peru ekonomisi için yüzde 3 ila 3.5’lik büyüme öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu