Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satış Hacmi Eylül’de Yıllık Bazda %15,9 Arttı

Eylül 2021 dönemine ilişkin perakende satış istatistikleri yayımlandı.
Perakende Satış Hacmi Eylül’de Yıllık Bazda %15,9 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rapora göre Eylül 2021 döneminde perakende satış endeksi yıllık bazda yüzde 15,9 arttı.

Ağustos’ta perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 15 artarken aylık bazda yüzde 0,3 artış göstermişti.

Eylül’de gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 6,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 24,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 7,4 arttı.
Eylül Perakende Satış Hacmi
KAYNAK: TÜİK

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,0, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,9 arttı.

Aylık değişimde gıda dışı satışlarda en sert düşüş yüzde 3,7 ile elektrikli eşya ve mobilyada oldu. En yüksek artış ise yüzde 4,7 ile tekstil, giyim ve ayakkabı tarafından kaydedildi.

Cari fiyatlarla perakende ciro Eylül’de yıllık bazda yüzde 37,3 arttı. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 32,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 42,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 30,4 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro aylık bazda ise yüzde 2,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,0 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu