Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Ekonomi 2. Çeyreğe Kıyasla İyileşti

PBOC’tan bir yetkili, Çin ekonomisinin üçüncü çeyrekte öncekine kıyasla iyileştiğini söylerken açıklanan veriler de toparlanmanın sürdüğünü gösterdi.
Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Ekonomi 2. Çeyreğe Kıyasla İyileşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin, koronavirüsün çıkış noktası olmasıyla da salgının üstesinden gelerek toparlanmaya başlayan ilk ülke unvanını kazanmasıyla da dikkat çekti. Bazı uzmanlar ülkenin ikinci çeyrekteki büyüme rakamına şüpheyle yaklaşsa da resmi veriler Çin GSYİH’sinin 2Ç20’de yüzde 3,2 büyüdüğünü gösterdi.

Ayrıca birçok kurum Çin’in 2020’yi pozitif büyümeyle tamamlayacak nadir ekonomilerden olduğunu söyledi. Çin Merkez Bankası’ndan (PBOC) Ruan Jianhong da Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, Çin’in üçüncü çeyrek GSYİH büyümesinin önceki çeyreğe göre iyileşmesinin beklendiğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre Ruan Jianhong, pandeminin vurduğu ekonomiye kredi desteğini artırma çabaları nedeniyle yetkililerin makro-kaldıraç oranının geçici olarak yükselmesine izin vermeleri gerektiğini belirtti. Çin’in genel likiditesinin makul ve bolken, kredi ve sosyal finansmanın da makul bir hızda büyüdüğünü dile getirdi.

PBOC yetkilisinin yanında yapılan bir anket de Çin ekonomisinin Eylül çeyreğinde yüzde 5,2’lik büyüme kaydetmiş olabileceğini göstermişti.
Çin GSYİH ve Nikkei Anketi
Kaynaklar: Nikkei-Trading Economics

Nikkei ve Nikkei Quick News tarafından yapılan ankette, politika liderliğindeki toparlanma devam ederken Çin ekonomisinin Temmuz-Eylül çeyreğinde muhtemelen %5,2 genişlediği tahmin edilmişti.

Birçok ekonomist, Çin’in 2020 sonunda pozitif büyüme kaydeden nadir ülkeler arasında yer alacağını ya da ülkenin 2020 sonuna kadar kriz öncesi ekonomik seviyeye ulaşan tek ülke olacağını belirtmişti.

Öte yandan PBOC bugün kredinin Eylül’de güçlü bir şekilde büyümeyi sürdürdüğünü ve bunun ekonomik iyileşme sürerken hükümetin teşvik ve daha güçlü talep ekleme çabalarını yansıttığını açıkladı.

Çin Merkez Bankası, toplam finansmanın 3,48 trilyon yuan olduğunu söylerken rakam ekonomistlerin medyan tahmininden daha yüksek geldi. Rakam, Ağustos’taki 3,58 trilyon yuan ve geçen yıl Eylül’deki 2,51 trilyon yuan ile karşılaştırıldı.

Finans kuruluşları ayda 1,7 trilyon yuan tahminlerinin üzerinde 1,9 trilyon yuan yeni kredi teklif etti. Çin’in ekonomik toparlanma ivmesi, hem imalat hem de hizmetler sektöründeki faaliyetlerin güçlenmeye devam etmesiyle birlikte ay içinde güçlü kaldı.

Maggie Wei liderliğindeki Goldman Sachs Group ekonomistleri, veri öncesindeki bir notta; “son aylarda sabit yatırım büyümesindeki toparlanma, kredi talebinin güçlü kalmış olabileceğini gösteriyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu