Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandemi Nedeniyle 120 Milyon Turizmci İşini Kaybetmek Üzere

Tüm dünyanın yaşadığı Covid-19 salgını turizm sektöründe ağır tahribat yaratırken, BM Genel Sekreteri yakın vadede meydana gelecek etkilerinden bahsetti.
Pandemi Nedeniyle 120 Milyon Turizmci İşini Kaybetmek Üzere
Son Güncelleme: 
Yorum

Dokuzuncu ayını tamamlamak üzere olan coronavirüs salgını, dünya genelinde toplamda 24 milyon vakaya yaklaştı. 817 bin insan virüs salgınında hayatını kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor.

İlk olarak Aralık ayının ortasında Çin’de başlayan ve kısa bir süre sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen salgın hastalık birçok düzenin bozulmasına sebep oldu. Aylarca kapatılan işyerleri istihdamın azalmasına, ekonomilerin daralmasına ve tüketici davranışlarının değişmesine sebep oldu.

Virüs korkusuyla bu yıl tatil ve seyahat planlarının iptal edilmesi turizm sektörüne de tarihin en sert darbesini vurdu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, pandeminin turizmde 1,2 trilyon dolarlık gelir kaybına yol açabileceğini söyledi.

“Turizm Sektörünü Yeniden İnşa Etmemiz Zorunludur” başlıklı raporda sektöre ilişkin değerlendirme yapan Guterres, turizmin dünyanın en önemli ekonomik sektörlerinden biri olduğunu söyledi. Birçok insanın geçimini buradan sağladığını ve her 10 kişiden 1’inin turizmde çalıştığını dile getirdi.

İnsanların dünyanın kültürel ve doğal zenginliklerine, ortak değerlerine turizm sektörü sayesinde ulaştığını belirten isim, Covid-19 pandemisi nedeniyle çok ciddi zarara uğradığını söyledi. 2020’nin sadece ilk beş ayında uluslararası turist sayısının yarıdan da fazla azaldığını belirtti. Şu an ise 120 milyon insanın işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Dünya Turizm Geliri
Kaynak: Statista

Çalışanlarının çoğunun kadın ve kayıt dışı olduğunu hatırlatan Guterres, pandeminin gelişmiş ekonomileri çok daha kötü etkileyeceğini belirtti. Fakat gelişmekte olan ve küçük ada devletlerinin de krizi atlatmada zorluk çekeceğini sözlerine ekledi.

Turizmin aynı zamanda doğal ve kültürel mirasın korunması adına da çok önemli olduğunu belirterek, yeniden inşa edilmesinin şart olduğunu sözlerine ekledi. Fakat bunu yaparken iklim hedeflerine uyumlu şekilde hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Verdiği öneriler arasında; yeniden inşa edilirken teknoloji kullanımının artırılması, tüm turizm değer zincirinde dayanıklılık oluşturulması, sürdürülebilir ve yeşil büyümenin teşvik edilmesi gibi maddelere yer verdi.

Bu süreçte çalışanların krizden etkilenme durumunu en aza indirilmesi gerektiğini söyleyen Guterres, aynı zamanda koruma altındaki alanlarda kaçak avlanma gibi tahribatların da önüne geçilmesinin şart olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu