Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pakdemirli: “Verilen Hibe Destekleriyle Kırsal Kalkınmaya 14 Yılda 3 Milyar Lira Sağlandı”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı" kapsamında yıllar içinde sağlanan hibelere ilişkin bilgi verdi.
Pakdemirli: “Verilen Hibe Destekleriyle Kırsal Kalkınmaya 14 Yılda 3 Milyar Lira Sağlandı”
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülkemizde tarıma verilen pek çok destek kapsamında yer alan “Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı” ile 2019 yılında toplam 796 projeye 258 milyon lira tutarında hibe verildiği öğrenildi. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 14 yıl içinde ise 11 bin 73 projeye ise sağlanan toplam hibe destek tutarının ise 3 milyar lira olduğunu belirtti.

Pakdemirli, tarımda kırsal kalkınmayı üretim ve insan odaklı bir bakış açısıyla değerlendirdiklerine işaret etti.

Tarımsal KalkınmaTürkiye’nin kırsal kesimlerinde tarıma daha fazla yatırım, üretici ve çiftçilere daha yüksek gelir ve istihdama daha fazla katkı sağlanması amacıyla kırsal bölgelere yapılan yatırımlara bakanlık olarak tam destek sağlayacaklarını ifade etti. Söz konusu bu yatırımların hayata geçirilmesiyle birlikte kırsaldan kente göçlerin önüne geçilmesinin amaçlandığını ifade eden Pakdemirli, özellikle Türkiye’de kadın ve gençlerin nitelikli işçi olarak istihdamda yer almasını istediklerini dile getirdi.

Pakdemirli açıklamalarında; 2006 yılından 2019 yılına kadar Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hibe desteği sağladığı 11 bin 73 projeden 5 bin 611’nin yeni tesis, 4 bin 777’sinin kapasite artırımı ve teknoloji yenileme ve 685’inin ise tamamlama projesi olduğuna işaret etti. Bu zamana kadar bakanlık tarafından sağlanan hibeler ile Türkiye’de 97 bin kişiye istihdam sağlandığını ifade eden Pakdemirli, bu sayede işsizlik rakamlarında da 14 yılda düşüşler kaydedildiğini ifade etti.

Açıklamalarını sürdüren Pakdemirli, 2010 yılı boyunca Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında da 334,1 milyon liralık kamu katkısı içeren yatırımın tamamlanma işleminin gerçekleştirildiğini aktardı.

Söz konusu bu destek ile birlikte 2019 yılında toplam 1246 adet tarımsal işletmenin faaliyetlerini yürütmek üzere açıldığını söyleyen Pakdemirli, açılan işletmeler sayesinde de Türkiye’den 3 bin işsize iş imkanı sağlandığını belirtti. Aynı zamanda IPARD ile son 14 yılda 3 milyar 952 milyon liralık kamu katkılı yatırımın tamamlandığını söyledi. 13 bin 366 işletme açıldığını, buralarda 66 bin kişinin iş imkanı sağlandığını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu