Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ons Altın, Merkez Bankalarının Politika Kararından Önce 1500 Dolarda İstikrarlı Görünüyor

Merkez bankalarının politika toplantılarından çıkacak karar beklenirken ons altın 1500 dolar seviyelerinde dengelendi.
Ons Altın, Merkez Bankalarının Politika Kararından Önce 1500 Dolarda İstikrarlı Görünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Başta Amerikan Merkez Bankası (FED) olmak üzere küresel merkez bankalarının dünya genelinde politika kararı almaya yönelik gerçekleştirdiği toplantılar  büyük önem taşıyor. Döviz ile altın piyasaları ise bankaların aldığı kararlardan etkileniyor.

Önemli merkez bankalarının politika kararı alacağı ilk halkayı FED’in bugünkü toplantısı başlatacak. Bu noktada altın yatırımcıları bekle-gör modu duruşunu sergiliyor. Suudi Arabistan’daki saldırılara yönelik ülkenin Savunma Bakanlığı tarafından delillerin sunulacağı bir basın toplantısı düzenlenmesi bekleniyor.

Cumartesi günü Saudi Aramco’ya düzenlenen petrol saldırısının ardından iki gün boyunca yükseliş kaydeden altın fiyatları, ons başına 1,500 dolar bandında kaldı.

Saudi Aramco'ya Saldırı DüzenlendiEkonomik büyümenin yavaşlaması ve ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının beraberinde getirdiği birtakım sorunların merkez bankalarını daha gevşek bir para politikası izlemeye yöneltmesiyle birlikte altın fşyatları 2019 yılında son 6 yılın en yüksek seviyesini yakaladı.

Diğer taraftan FED politika yapıcılarının bugünkü toplantıda devam eden bir faiz indirimi serisine yönelik sinyaller verip vermeyeceği yatırımcılara göre büyük önem taşıyor. Şayet böyle bir işaret verilmesi altın fiyatlarını destekleyici nitelikte olabilir.

Konuyla ilgili görüş bildiren Singapur’da Phillip Futures Pte analisti Benjamin Lu’ya göre piyasalar, ABD’de işletme yatırımları ve imalat sektörü rakamlarındaki devam eden zayıflığın etkileriyle FED’in borçlanma maliyetlerini azaltmasını bekliyor.

Lu, altına olan yatırımların artmasını ticaret savaşından kaynaklanan küresel belirsizlikler, jeopolitik risklerin artması ve ekonomik büyümenin küresel anlamda düşük seyretmesiyle ilişkilendirdi.

Altına Olan Yatırımlar ArtıyorPetroldeki sıcak gelişmelerin etkisiyle Pazartesi günü %0,7 yükseliş kaydeden ons altın, dünkü işlemlerinde de %0,2 yükseldi. Ardından Londra saatiyle 07:59’da 1,501.58 dolar seviyesinde yatay seyir izledi.

Ekonomistlerin büyük bir çoğunluğu FED’den çeyrek baz puanlık indirime odaklanmışken Citigroup Inc.’deki bir stratejist ABD’deki faizlerin er ya da geç sıfır olacağını, bu durumla birlikte altın fiyatlarının tüm zamanların rekor seviyesini görebileceğini iddia etti.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. ise küresel risk iştahının arttığı şu ortamda herhangi bir gelişmenin altın fiyatlarını destekleyeceğini düşünüyor. Bunun yanı sıra FED Başkanı Powell’ın ekonomik büyümeye yönelik her türlü adıma hazır olduğuna işaret etmesi bekleniyor.

FED’in ardından Perşembe günü faiz kararını açıklayacak olan İngiltere Merkez Bankası (Boe), Japonya Merkez Bankası ve İsviçre Merkez Bankası da piyasalar tarafından izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu