Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OBR’ye Göre İngiltere Ekonomisi Beklenenden Hızlı Toparlanacak

Bütçe Sorumluluğu Ofisi (OBR) tarafından yayımlanan son tahminlerde 2021’de İngiltere’de %4 büyüme öngörüldü. Ancak daha hızlı ve aralıksız bir toparlanmaya işaret edildi.
OBR’ye Göre İngiltere Ekonomisi Beklenenden Hızlı Toparlanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Bütçe Sorumluluğu Ofisi (OBR), tahminlerinin en son güncellemesini yayımladı. Kasım ayındaki tahmininde 2021’de yüzde 5,5’lik gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi öngören kurum, son tahmininde rakamı düşürerek yüzde 4’e çekti.

2022’de yüzde 7,3 büyüme öngören OBR, sonraki 3 yılda sırasıyla yüzde 1,7, yüzde 1,6 ve yüzde 1,7 büyümeye işaret etti. Bununla birlikte OBR, koronavirüs nedeniyle beş yıl içinde İngiltere ekonomisinin eskisinden %3 daha küçük olacağını beklediğini de belirtti.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, bugünkü bütçe açıklamasında OBR’nin bu tahmininden bahsetti.
OBR Mart Tahminleri İngiltere
Kaynak: OBR

Covid-19’un ekonomiye büyük zarar verdiğini ve tahminlerin uzun vadeli hasarın onarılmasının zaman alacağını açıkça gösterdiğini sözlerine ekledi. Ancak Şansölye, Temmuz 2020’de yapılan bir tahminin, işsizliğin %11,9 ile zirve yapabileceğini öne sürdüğünü hatırlattı.

Yeni OBR tahminine atıfta bulunarak; “bugün, bizim müdahalelerimiz nedeniyle, %6,5’le çok daha düşük bir zirve bekliyorlar” diyerek şöyle devam etti:

“Bu, daha önce düşünüldüğünden 1,8 milyon daha az insanın işsiz kalmasının beklendiği anlamına geliyor. Ancak kaybedilen her iş bir trajedidir, bu yüzden işleri korumak, yaratmak ve desteklemek benim önceliğim olmaya devam ediyor.”

Tüm bunların yanında OBR’den gelen tahminlerin İngiltere’nin Covid-19’a verdiği ekonomik tepkinin işe yaradığını gösterdiğini savundu. Bütçe Sorumluluğu Ofisi’nin, şu anda Kasım ayında beklediğinden daha hızlı ve daha uzun süreli bir toparlanma tahmin ettiğinin üzerini çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu