Yatırım yapmaya başla!

Firar Eden Ghosn’un Ardından Nissan ile Renault Potansiyel Ayrılık Eşiğine Geldi!

Financial Times'ın haberine göre, Nissan ve Renault potansiyel bir ayrılık için harekete geçti.
Firar Eden Ghosn’un Ardından Nissan ile Renault Potansiyel Ayrılık Eşiğine Geldi!

Renault SA. ve Nissan Motor Co. CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Ghosn, bir süredir finansal suçları gerekçesiyle Japonya Mahkemesi’nce ev hapsinde tutuluyordu. 17 yıl boyunca çalışmalarını Japonya’da sürdürüp Nissan’ı iflas etmekten kurtararak onu otomobilin öncülerinden yapan Ghosn’un sektörün en önemli isimlerinden biriyken hapse atılması ses getirmişti.

Geçtiğimiz haftalarda ani bir kararla Japonya’yı terk eden Ghosn, ülkenin adalet sistemini “hileli” olmakla suçlamıştı. Kaçışının ardından e-posta yoluyla bir açıklama yapan Ghosn, Lübnan’a gittiğini ve artık Japonya adaleti tarafından rehin tutulamayacağını söylemişti. Kendisinin adaletten değil, “adaletsizlik ve politik eziyetlerden” kaçtığını özellikle vurgulamıştı.

Ghosn’un bu kaçışının üzerinden henüz fazla zaman geçmemişken, Nissan Motor Co. Renault SA. ile yollarını potansiyel bir biçimde ayırma kararına yöneldi.

Ghosn KaçtıFinancial Times tarafından duyurulan habere göre, söz konusu bu ayrılık mühendislik ve imalat bölümlerinin tamamını kapsayacak. Bu kapsamda yapılan bazı ön görüşmelerin Nissan yönetim kurulunda yapılacak bazı değişiklikleri de içerdiği öğrenildi. Fakat Renault ve Nissan tarafından ayrılık hakkında herhangi bir açıklama gelmemesi dikkat çekti.

Geçtiğimiz yıl Ghosn’un yerine göreve getirilen Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean Dominique Senard’ın gelecek haftalarda ittifak için geliştirilen ortak projeleri açıklaması bekleniyor. Fakat kendisi, bu ortaklık konusunda emin olmadığı bazı hususların varlığından söz etmişti.

Öte yandan Nissan yönetimine yakın kaynaklardan birinin iddiasına göre, görevi başına henüz yeni getirilen CEO Makoto Uchida’nın bu yeni projeler hakkında görüşmek üzere Senard ile yakın temaslar içinde olduğu öğrenildi.

CEO Makoto UchidaYine ismi belirsiz bazı kaynaklara göre, Ghosn’un görevi başında olduğu dönemlerde bazı mühendislerin imalat-mühendislik kombinasyonuna gereken desteği vermedikleri öne sürüldü. Ayrıca Nissan ve Renault’un beklenen ayrılmayı tamamen yapmaması halinde, her iki tarafın da kendilerine yeni bir partner bulma çabasına girebileceği açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum