Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TCMB’nin Resmi Rezerv Varlıkları Nisan’da %1,5 Arttı

Nisan ayında Türkiye'nin altın cinsinden rezerv varlıkları %5,1 artarak 40,9 milyar dolara yükseldi.
TCMB’nin Resmi Rezerv Varlıkları Nisan’da %1,5 Arttı

Türkiye Cumhuriuyet Merkez Bankası (TCMB), uluslararası rezervler ve döviz likiditelerini yayımladı. 2021’in Nisan ayında resmi rezerv varlıklar Mart verileri ile karşılaştırıldığında %1,5 artarak 88 milyar dolara yükseldi. Resmi rezervler Mart ayında  86,7 milyar dolar düzeyinde gelmişti.

Söz konusu dönemde alt kalemlerden döviz varlıklarında %1,6 oranında düşüş gerçekleşti.
Resmi Rezerv Varlıkları ve Diğer Döviz Varlıkları
Kaynak: TCMB

Nisan ayında döviz varlıkları 45,4 milyar dolara gerilerken, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 5,1 artarak 40,9 milyar dolara yükseldi. Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları aylık bazda %1 arttı ve 27 milyar dolar kaydedildi.

Bunun 21,6 milyar dolarını anapara, 5,4 milyar dolarını faizler meydana getirdi. Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 60,7 milyar dolara yaklaştı. Bu miktarın 21,2 milyar dolarlık kısmının vade süresi ise bir ay olarak açıklandı.

Döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditiflerinden oluşan şarta bağlı döviz çıkışları Mart ayına göre %0,4 azaldı ve 45,7 milyar dolara geriledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum