Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şubat Verilerine Göre Mutfak Enflasyonunda Yıllık Artış Oranı %14,90 Oldu

Türk-İş Şubat ayına ait açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Yapılan hesaplamalara göre gıda enflasyonu aylık bazda %1,71, yıllık %14,90 artış gösterdi.
Şubat Verilerine Göre Mutfak Enflasyonunda Yıllık Artış Oranı %14,90 Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Buna göre Şubat ayında göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı 2.257,38 TL oldu.

Gıda harcamasının yanında giyim, konut, kira, elektrik, su, yakıt, sağlık, eğitim, ulaşım ve buna benzer ihtiyaçlar için yapılması zorunlu aylık harcamaları ifade eden yoksulluk sınırı 7.353,38 TL olarak hesaplandı. Söz konuşu dönemde bekar ve çocuğu olmayan bir çalışanın aylık yaşama maliyeti 2.744,38 TL olarak açıklandı.

Türk-İş’in fiyatların geçim şartlarına etkisini gösteren hesaplamasına göre, mutfak enflasyonunda yıllık artış oranı %14,90 seviyesinde.

Mutfak EnflasyonuYapılan açıklamada yaş sebze ve meyve fiyatlarının mevsim şartlarına bağlı olarak yükseliş gösterdiği, fiyatlardaki artışın çalışanların geçim şartlarını zorladığı ifade edildi. Son dönemde döviz kurlarında görülen artışın benzin fiyatlarını etkilediği bu durumun ise enflasyon beklentisini olumsuz etkilediği kaydedildi. Çin’de başlayan virüs salgının Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki jeopolitik gerilimlerin küresel enflasyon üzerinde riskleri artırdığı vurgulandı.

Son aylarda Türkiye’deki enflasyonun baz etkisiyle düşüş gösterdiği bunda politika faiz oranlarındaki indirimlerin de etkisi olduğu belirtildi. Şubat ayı için yapılan hesaplamalara göre dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı bir önceki aya kıyasla 38 TL toplam harcaması 124 TL artış gösterdi. Bu miktarlar sene başından bu yana gıdada 95 toplam harcamada 308 TL olarak kaydedildi. Son bir yıl içerisinde mutfak masrafı için yapılması gereken harcama tutarı 228 TL arttı.

Dört kişilik bir ailenin insani koşullarda geçimini sağlamaya zemin oluşturan toplam harcama tutarı son bir yıl içerisinde 744 TL artış gösterdi. Mutfak enflasyondaki değişim oranlarına baktığımızda Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda harcamaları için ayırdığı minimum bütçede bir önceki aya kıyasla %1,71 oranında artış oldu. Bu oran yılın ilk iki ayı itibarıyla %4,38, son 12 ay itibarıyla %11,26, yıllık ortalama bazında ise %14,90 artışa işaret etti.

Söz konusu dönemde yaş meyve ve sebze ortalama fiyatı bir önceki aya kıyasla %7,51 oranında arttı.

Meyve-Sebze FiyatlarıOcak ayında 5,46 TL olan yaş meyve ve sebze ortalama fiyatı 5,87’ye yükseldi. Ortalama 5,75 lira olan sebzenin kilogram fiyatı bu ay 6,19’a, 4,81 TL olan meyvenin fiyatı ise 5,13 TL’ye çıktı. Toplamda 26 ürün dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda ürünlerin harcama sepetindeki toplam miktarına bakılarak hareket edildi.

Şubat ayında marketlerde süt, peynir ve yoğurt grubunun fiyatlarında çok fazla değişiklik olmadı. Öte yandan peynir fiyatlarında çok fazla değişiklik yapılmasa da 800 veya 900 gramlık satışlarla tüketicide algı yaratıldığı gözlendi. Bir önceki aya kıyasla dana kıyma fiyatı değişmedi. Tavuk fiyatlarında artış olurken, balık türlerinde genel olarak kayda değer bir değişim gözlenmedi.

Sakatat fiyatlarının değişmediği Şubat ayında yumurta, kuru bakliyat, tereyağı, zeytinyağı, margarin, ayçiçek yağı, ceviz, fındık, fıstık, ıhlamur, baharat, çay, şeker, tuz, bal, reçel ve pekmez fiyatları da değişim göstermedi. Salça fiyatlarında sınırlı düzeyde artış olurken, ekmek, pirinç, un ve makarna grubunda da fiyat değişimi olmadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu