Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mike Pompeo’dan Kendisini İstemeyen Kuzey Kore’ye Yanıt: Görüşmeler Benimle Yapılacak

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore'nin kendisini istemediği yönündeki açıklamasına cevaben görüşmelerinde hiçbir şeyin değişmediğini söyledi. Detaylar haberimizde;
Mike Pompeo’dan Kendisini İstemeyen Kuzey Kore’ye Yanıt: Görüşmeler Benimle Yapılacak
Yorum

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Koreli bir yetkilinin artık görüşmelerde onunla uğraşmak istemediği yönündeki açıklamasının hemen ardından Kuzey Kore görüşmelerinde hiçbir şeyin değişmediğini söyledi. Kuzey Kore’nin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo‘nun, Pyongyang ile Washington yönetimleri arasında yürütülen nükleer görüşmelerde baş müzakereci görevinden alınması için yaptığı çağrının ardından gelen açıklamalar dikkat çekti.

“Hiçbir şey değişmedi. Müzakere için çalışmaya devam edeceğiz ve hala ekibin sorumlusuyum. Başkan Trump açıkça genel çabalardan sorumlu ama bu benim takımın olacak” diyen Mike Pompeo, Kuzey Kore Özel Temsilcisi Stephen Biegun’un liderlik ettiği ABD diplomatlarının Kuzey Kore’nin nükleersizleştirilmesi çabalarına devam edeceğini aktardı.

Japonya’nın Dışişleri ve Savunma Bakanları ile yaptığı görüşmeler sonrasındaki ortak basın toplantısında konuşan Pompeo, Kuzey Kore görüşmelerini yürütmeye devam edeceğini açıkça belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Kuzey Kore Açıklaması Bir soruya verdiği yanıtında da ülkenin yaptırımların kaldırılması talebini sağlamadan bile Kuzey Kore ile diplomatik ilişki kurmanın mümkün olduğuna inandığını söyledi. “Kuzey Kore’nin kitle imha, balistik füzelerle ilgili program ve tesisleri gibi tüm silahlarından vazgeçmesi için ülkeye baskı yapmaya devam edeceğiz. Kuzey Kore’deki tüm yaptırımları uygulamaya ve her ülkeyi böyle yapmaya teşvik etmeye devam edeceğiz” dedi.

Ne var ki Pompeo’nun yorumlarına rağmen ABD’nin Kuzey Kore ilişkilerinin geleceği başarısızlıkla sonuçlanan zirveden bu yana belirsiz görünüyordu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Kuzey Kore Tarafından istenmeme Açıklaması O zamandan bu yana iki taraf arasında doğrudan bir temas işareti görülmemişken Perşembe günü Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın ABD işlerinden sorumlu daire başkanı Kwon Jong Gun, Kuzey Kore’nin artık Pompeo ile uğraşmak istemediğini ve görüşmelerde onun yerine daha olgun birinin gelmesi gerektiğini söyledi. Pyongyang’ın, Pompeo liderliğinde bir diyaloğu istemeyeceğini söyleyen yetkili, ABD Dışişleri Bakanı‘nın baş müzakereciliği sürdürmesi halinde görüşmelerin bir kez daha kötüye gideceğini ve çetrefilleşeceğini dile getirdi.

Bu açıklama Kuzey Kore’nin ikinci Kim-Trump zirvesinden sonra Kuzey Kore’nin ilk silah testini duyurmasından sonra gelmişti. Uzmanlar, Kuzey Kore açıklamasının taviz verme umuduyla Trump’ı üst düzey yetkililerden ayırmayı hedeflediğini öne sürmüş, ABD yetkilileri de Kuzey Kore’nin testini önemsememişlerdi.

Öte yandan Kim geçen hafta yaptığı açıklamada, zirvenin sonuçsuz kalmasının gerilimleri canlandırma riski taşıdığını ve Washington’un daha fazla esneklik göstermesi durumunda sadece Trump’la yeniden ile görüşmek istediğini söylemişti. Tutum da değişiklik içinse yıl sonuna kadar zaman vermişti. Trump Kim ile başka bir zirveye açık olduğunu söylerken Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Çarşamba günü Bloomberg’e verdiği demeçte önce Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan vazgeçme konusunda stratejik kararlar verdiğini gösteren gerçek bir göstergeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu