Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meksika Ekonomisi %1,6 Daralırken 2. Çeyrekte Daha Kötüsü Bekleniyor

Meksika ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 1,6 daralırken ikinci çeyrekte çok daha kötüsünün beklendiği söylendi. Detaylar aşağıda;
Meksika Ekonomisi %1,6 Daralırken 2. Çeyrekte Daha Kötüsü Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Meksika ekonomisi, 2020’nin ilk çeyreğinde koronavirüs ile mücadelesinden beklenenden iyi şekilde çıktı. Bununla birlikte açıklanan ön verilere göre 10 yıldan daha uzun bir süre içinde en keskin üç aylık daralma yolunda ilerledi.

Ulusal istatistik ajansının mevsimsellikten arındırılmış tahmini, Ocak-Mart döneminde gayri safi yurtiçi hasılada (GSYH) bir önceki çeyreğe göre %1,6 daralma olduğunu gösterdi. Sonuçlar Reuters anketinde öngörülen yüzde 1,7’lik daralmadan iyi geldi.

Verilerin dökümü, çiftçilik, balıkçılık ve madencilik gibi birincil faaliyetlerin çeyrekte %0,5 oranında büyüdüğünü gösterdi.

Meksika Ekonomisi %1,6 DaraldıHizmet sektörünü kapsayan üçüncül faaliyetler ile imalatı kapsayan ikincil faaliyetler ise dördüncü çeyreğe kıyasla yüzde 1,4 geriledi. Meksika, Mart ayının ikinci yarısına kadar ekonomiye büyük frenler koymamıştı ve bu nedenle de pandeminin temel etkisinin ikinci çeyreğe kadar resmi verilere tam olarak yansıması beklenmiyordu. Ülkede bugüne kadar 19 binin üzerinde vaka sayısı ve 1,859 ölüm rapor edildi.

Öte yandan virüsün tam etkilerinin ikinci çeyreğe kadar tam görülmemesi beklense de otomobil satışları geçen ay yaklaşık yüzde 25 oranında azaldı.

Meksika Otomobil Satışları AzaldıReuters, Capital Economics analisti Nikhil Sanghani’nin şu ifadeleri kullandığını bildirdi: “Hükümetin zayıf politika tepkisi, politika yapıcılar virüsü bu çeyrekte kontrol altına alabilse bile iç talebin zayıf kalacağı anlamına geliyor.” Nitekim Capital Economics Nisan-Haziran döneminde ekonominin bir önceki çeyreğe göre yaklaşık %12 oranında küçülmesini beklediğini bildirdi.

Eleştirmenler, Başkan Obrador’un koronavirüsün yayılmasına tepki vermekte yavaş olduğunu ve krizden etkilenen şirketlere ekonomik destek vermek konusunda isteksiz olduğunu iddia ediyorlar. Zaten Obrador da geçici kriz olarak adlandırdığı şeyle başa çıkmak için ülkeyi borç atına sokmak istemediğini ve büyük işletmeler için kurtarma yapılamayacağını savundu.

Analistler, 2019’da ılımlı bir resesyona girmiş olan Meksika ekonomisinin bu yıl %10’a kadar küçüleceğini tahmin ediyorlar. İstatistik ajansının 26 Mayıs’ta ekonominin ilk çeyrek performansı için yayınlayacağı nihai tahmini beklenirken onaylanması durumunda çeyreklik daralma, ekonominin yüzde 5,1 küçüldüğü 2009’un ilk çeyreğinden bu yana en keskin düşüş olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu