Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meksika Ekonomisinin Covid-19 ile Nisan’da %17 Küçüldüğü Söyleniyor

Koronavirüste vaka sayısı bakımından tehlikeli ülkeler içinde bulunan Meksika, 2020 Nisan'da %17 daraldı.
Meksika Ekonomisinin Covid-19 ile Nisan’da %17 Küçüldüğü Söyleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgınıyla tüm dünya aylardır mücadele ediyor fakat en ağır darbeyi alan ABD ve Brezilya’nın yanında diğer ülkelerin durumu nispeten daha iyi görünüyor. Bu yine de hasarın az olduğu anlamına gelmiyor ve özellikle Avrupa ülkeleri tehlikenin merkezi konumunda bulunuyor.

En fazla vakanın görüldüğü ülkeler listesinde 14. sırada yer alan Meksika, bu zamana kadar 124 bini aşkın vaka ve 15 bine yakın can kaybı raporladı. Ülkede iyileşerek sağlığına yeniden kavuşan insan sayısı ise 90.748 olarak kaydedilmiş.

Meksika Korona 9 Haziran
Kaynak: Worldometer

Özellikle Mayıs ayı ortasında vaka sayılarının en yüksekleri gördüğü ülkede ardından normalleşme sürecine geçildi. Ekonomisi ağır hasar alan ülkede durum hiç de parlak değildi ki Banxico, 2020 yılı için %8,8’lik daralma öngördü.

Özel sektörden bazı ekonomistler ise ülkenin 2020’de %10 veya bu seviyeyi aşan bir küçülme yaşayabileceğini tahmin ediyorlar.

Meksika Finans Bakanı Arturo Herrera Gutiérrez, ülke ekonomisinin Nisan ayında %17 küçüldüğünü duyurdu.
Meksika Pandemi ile Daraldı
Kaynaklar: Trading Economics, INEGI

Latin Amerika’nın en büyük ikinci ekonomisine sahip Meksika, 2020’nin ilk çeyreğinde %1,2 daralmış ve böylelikle art arda 4 çeyrek boyuna küçülen ülke için tehlike çanları çalmaya başlamıştı. Birinci okumaya göre %1,6 daralan ekonomi, ikinci okumada ilkine göre daha iyi bir seviyede olsa da küçülmekten kaçamadı.

Bakan Herrera’nın Nisan ayına ilişkin yaptığı bildiri, ülkenin son 10 yıl içinde yaşadığı en büyük ekonomik sarsıntıya işaret etti. Bu durum da pandemi etkilerinin ne derece güçlü olduğunu gösterdi.

Herrera, açıklamasında şöyle konuştu;

Herrera Meksika Ekonomiİfadelerinde Nisan’daki sert daralmanın bir sonraki ay olan Mayıs’ta şiddetini keseceğini belirten Herrera, sonraki veride daha küçük miktarlı da olsa daralmaya hazırlıklı olunması konusunda uyardı. Ülkede ekonomik faaliyetlerin yeniden etkinleştirilmesi için yeni adımlar atılmaya başlandı;

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu