Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mart Ayında En Fazla Kazandıran Yatırım Aracı Dolar Oldu

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Mart ayında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan finansal araç dolar, en fazla kaybettiren borsa olarak kaydedildi.
Mart Ayında En Fazla Kazandıran Yatırım Aracı Dolar Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 Mart dönemine ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre geçtiğimiz ay en fazla kazandıran yatırım aracı ABD doları, en çok kaybettiren BIST 100 Endeksi oldu.

Üç aylık değerlendirmede borsa, altı aylık değerlendirmede devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) ve yıllık değerlendirmede dolar yatırımcısına en fazla kazandıran finansal araçlar olarak öne çıktı.

Mart ayında en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %1,98 ile dolarda oldu.

Dolar tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde de %2,53 ile en çok kazandıran yatırım enstrümanı oldu. Mart ayında Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Euro %1,60 ve külçe altın %0,83 oranında kazandırdı. Bu dönemde mevduat faizi %0,19, DİBS %3,48 ve BIST 100 Endeksi %3,50 oranında kaybettirdi.

Yatırım araçlarının TÜFE ile indirgendiğinde değişim oranlarına baktığımızda; Euro %2,16, külçe altın %1,38 ve mevduat faizi (brüt) %0,37 oranında kazandırırken; DİBS %2,95 ve BIST 100 endeksi %2,98 oranında kaybettirdi.

Üç aylık değerlendirmede BIST 100 Endeksi hem Yİ-ÜFE’de hem de TÜFE’de en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu.

BIST 100 Endeksi üç aylık dönemde Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %7,59, TÜFE ile indirgendiğinde %7,45 ile yatırımcısının yüzünü en çok güldüren araç oldu. Söz konusu dönemde en çok kaybettiren yatırım aracı olan Euro Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %0,10, TÜFE ile indirgendiğinde ise %0,22 oranında geriledi.

Altı aylık dönemdeki değişim oranlarına baktığımızda; yatırımcısına en yüksek kazancı sağlayan yatırım aracının DİBS olduğunu görmekteyiz. DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %24,31, TÜFE ile indirgendiğinde ise %18,48 oranında kazandırdı. Euro bu dönemde de en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %15,00, TÜFE ile indirgendiğinde ise %18,98’lik bir düşüş sergiledi.

Dolar yıllık değerlendirmede de yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan finansal araç oldu.

Amerikan doları yıllık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %8,27, TÜFE ile indirgendiğinde ise %17,25 oranında getiri sağladı. BIST 100 Endeksi ise Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %33,28, TÜFE ile indirgendiğinde ise %27,74 oranlarıyla yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık değerlendirmede mevduat faizi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %13,52, TÜFE’de %6,35 oranında kaybettirdi. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde Euro %0,75, DİBS %18,9 oranında kaybettirirken, külçe altın %6,56 kazandırdı. TÜFE’de ise Euro %7,48, külçe altın %15,4 kazandırırken , DİBS %12,17 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu