Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya Merkez Bankası Faiz Değiştirmezken 2021 Görünümünü Yükseltti

Malezya Merkez Bankası, kilit gecelik politika faiz oranını değiştirmeden yüzde 1,75 olarak bırakırken görünüm konusundaki aşağı yönlü risklere dikkat çekti.
Malezya Merkez Bankası Faiz Değiştirmezken 2021 Görünümünü Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Malezya Merkez Bankası (BNM) bugün yaptığı açıklamada beklentilerle uyumlu olarak kilit gecelik politika faiz oranını yüzde 1,75’te değiştirmeden bıraktı.

Büyüme ve enflasyon görünümü göz önüne alındığında mevcut para politikası duruşunun uyumlu olmaya devam ettiğini belirten BNM, bu yıl kilit faiz oranlarında şimdiye kadar yapılan toplam 125 baz puan indirimin ekonomiyi canlandırmaya devam edeceğini de ekledi.

Küresel ekonominin imalat ve ihracat faaliyetlerindeki gelişmelerin öncülüğünde toparlanmaya devam ettiğini bildiren Malezya MB, bugün faiz oranını tarihi düşük seviyeye indiren Avustralya Merkez Bankası gibi Çin toparlanmasına atıfta bulundu.

“Son işaretler, Çin Halk Cumhuriyeti’nde daha belirgin bir toparlanma ivmesi ile ekonomik aktivitenin en gelişmiş ve bölgesel ekonomilerde toparlandığını gösteriyor” dedi.
Malezya MB Politika Faizi
Kaynak: Trading Economics

Bununla birlikte COVID-19 vakalarındaki son canlanmanın sınırlama önlemlerinin yeniden uygulamaya konmasına yol açtığını da hatırlattı. Dolayısıyla küresel ekonomik toparlanmanın yakın vadede muhtemelen düzensiz kalacağını tahmin etti. Riskten kaçınma yüksek kalsa da finansal koşulların iyileştiği, genel görünümün ise aşağı yönlü risklere maruz kalmaya devam ettiği belirtildi.

Malezya için son göstergeler, üçüncü çeyrekte ekonomik aktivitede önemli bir iyileşmeye işaret ederken birçok eyalette COVID-19’a yönelik önlemlerin, dördüncü çeyrekteki toparlanmanın ivmesini etkileyebileceği söylendi. 2020 yılı için büyümenin daha önce öngörülen aralıkta olması beklenirken 2021 için ekonomik faaliyetlerin daha da gelişeceği tahmin edildi.

Daha önceki değerlendirmelere paralel olarak, küresel petrol fiyatlarının önemli ölçüde düşmesi göz önüne alındığında, enflasyonun bu yıl ortalama negatif olması muhtemelken 2021 için enflasyonun daha yüksek olacağı tahmin edildi.

Görünüm, küresel petrol ve emtia fiyatlarından önemli ölçüde etkilenmeye devam edecekken ekonomideki yedek kapasitenin devam ettiği bir dönemde, temel enflasyonun 2021’de baskı altında kalacağı öngörüldü. PPK, değişen koşulları ve bunların enflasyon ve yurt içi büyümenin genel görünümü üzerindeki etkilerini değerlendirmeye devam edeceği bilgisini de verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu