Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR
  • Veri Yüklenemedi

Küresel Varlık Yöneticisinin Güneydoğu Asya Üzerine Bahsi Çin’den Daha Büyük!

Aberdeen Standard Investments, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı şiddetlenirken Güneydoğu Asya’da fırsatlar görüyor. İşte detaylar;
Küresel Varlık Yöneticisinin Güneydoğu Asya Üzerine Bahsi Çin’den Daha Büyük!
Yorum

Pekin devam eden ticaret savaşından kaynaklanan rüzgarlara karşı koyma mücadelesini sürdürürken, Aberdeen Standard Investments Güneydoğu Asya üzerine Çin’den daha büyük bir bahis koyuyor. Küresel varlık yöneticisi Aberdeen Standard Investments’ın Asya hisse senetleri yatırım direktörü James Thom, piyasa açısından bakıldığında Güneydoğu Asya’nın şu anda biraz daha esnek olduğunu kanıtladığını söyledi.

“ABD ile Çin arasındaki devam eden ticari sorunlardan kaynaklanan ikinci bir yüklemenin sonuçları Güneydoğu Asya’yı etkilerken, aynı zamanda bir fırsat da var” diyen James Thom, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Şirketlerin tedarik zincirlerinin yerini değiştirdiklerine ve üretimi Çin’den bazı Güneydoğu Asya ülkelerine taşıdıklarına dair işaretler gördüklerini de vurguladı.

Aberdeen Standard Investments Güneydoğu Asya İyimser Güneydoğu Asya’nın lehine pozisyonlandıklarını dile getiren Jhom, Çin’de genel olarak Kuzey Asya’da yani Güney Kore ve Tayvan’da hafif olduklarını söyledi. Sonuçta, Pekin Pazartesi günü 1 Haziran’dan itibaren başlayarak 60 milyar dolar değerinde 5000’i aşkın ABD ürünündeki tarifeleri yüzde 25’e çıkaracağını açıklamış, bu Washington’un Cuma günü yaptığı tarife artışına misilleme olarak gelmişti.

Nitekim ABD, 300 milyar dolar değerinde Çin ürününe daha ilave vergi getirebileceğini duyurmuştu.

Aberdeen Standard Investments ABD-Çin Gerilimi Arasında Güneydoğu Asya Yöneliyor Öte yandan James Thom’un Güneydoğu Asya hakkındaki iyimser yorumları, Çin’in Çarşamba günü açıkladığı veriler üzerine geldi. Çin Nisan ayında endüstriyel üretim, perakende satışlar ve yatırımda yavaşlayan büyüme bildirdi. Beklentilerin altında gelen sanayi üretimi verileri, Pekin’in yavaşlayan ekonomik büyümesi ve ABD ile artan ticaret gerilimleri arasında daha fazla teşvik tedbiri alabileceğini gösterdi.

Thom da Aberdeen’in Güneydoğu Asya’nın diğerlerinden daha iyi değerde olacağı görüşünün, dünyaya yukarıdan aşağıya makro ortamın bir yansıması yerine aşağıdan yukarıya bir bakış açısını yansıttığını aktardı. “Dünyanın bu bölgelerinde daha iyi şirketler ve fırsatlar bulma eğilimindeyiz” diyen Thom, özellikle Singapur, Endonezya ve Hindistan’ın ilgi çekici göründüğünü belirtti. Singapurlu telekomünikasyon şirketi Singtel dahil Singapur’a yatırım yaptıklarını ifade eden Thom, aynı zamanda bankalara ve başka birçok sektöre daha yöneldiklerini anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu