Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Piyasalar Trump’ın Ticaret Görüşmelerinde İyimserliğini Korumasıyla Artıya Yöneldi

Trump’ın ticaret müzakerelerinin başarısız olmadığını söylemesi ve anlaşma yapılacağı konusunda iyimserliğini ifade etmesi, küresel piyasaların toparlanmasını sağladı.
Küresel Piyasalar Trump’ın Ticaret Görüşmelerinde İyimserliğini Korumasıyla Artıya Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin ve ABD arasında süren ticaret görüşmelerinin son turunun başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından yeni görüşmelerin ne zaman yapılacağı açıklanmadı.

İki ülke arasında karşılıklı misilleme adımları devam etse de ABD Başkanı Donald Trump, son yaptığı konuşmada Çin ile anlaşma yapılacağı konusunda iyimser olduğunu belirtti. Trump’ın söylemini yumuşatması sonrasında ABD borsaları primlendi, Asya piyasaları hafif toparlandı.

Dow Jones Endeksi kapanışı %0,82 değer kazancıyla 25.532,05 puandan yaptı.

Dow Jones EndeksiABD, ek vergi uygulayacağı 300 milyar dolarlık Çin ürünlerinin listesini açıkladı. İki ülke arasındaki müzakereler kayda değer bir adım alınmadan devam ederken, Trump ve Xi’nin 28-29 Haziran’da yapılacak olan G-20 Liderler Zirvesi’nde yapacağı görüşmeler izlenecek.

Trump 3-4 hata içerisinde ticaret görüşmelerinin başarılı olup olmayacağının belli olacağını ve anlaşmaya yaklaşımının iyimser olduğunu ifade etti. Trump’ın ılımlı yaklaşımı piyasalardaki havayı da yumuşattı. S&P Endeksi %0,80 yükselişle 2.834,41 puandan, Nasdaq Endeksi ise %1,14 oranında değer kazancıyla 7.734,49 puandan kapandı.

Hong Kong, Çin ve Güney Kore hisse senetleri söz konusu gelişmenin etkisiyle kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Asya Piyasaları YükseldiMSCI Asya Pasifik Endeksi %0,2, Güney Kore Kospi Endeksi, Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi ve Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,5 oranında yükseldi. Şangay Bileşik Endeksi %0,8’lik bir artış kaydederken, Japonya Topix Endeksi yatay seyretti.

MSCI Asya Endeksi dün Ocak sonundan bu yana en düşük seviyede kapanmıştı. Trump, ticaret savaşını “ufak bir söz dalaşı” olarak değerlendirerek, müzakerelerin sonuçsuz kalmadığını ifade etti. Petrol fiyatları Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin etkisiyle yükseliş trendinde kalırken, altın ticaret savaşlarında atmosferin yumuşaması ile hafif geriledi.

Dolar, Trump’ın ticaret görüşmelerinin başarısız olmadığını vurgulaması ile önemli para birimleri karşısındaki gücünü korudu.

Trump Ticaret Görüşmelerinde İyimserÇin’de açıklanan Nisan ayı sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri beklenenden düşük geldi. Döviz piyasası bu gelişmeye tepki vermezken, dolar ticaret görüşmelerine yönelik olumlu haberlerden destek buldu.

Sydney’de Rakuten Securities Australia COO’su Nick Twidale, yatırımcıların önemli pariteleri izlemeye devam edeceğini, yeni uzun pozisyonlara girmeden önce ticaret savaşının soğuduğuna dair daha fazla işaret arayacaklarını dile getirdi. Avustralya Doları ve Çin Yuanının baskı altında kalmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu