Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Finans Yöneticilerinin Ekonomi Görünümleri Karamsarlaştı

Yapılan küresel CFO anketi, üst düzey finans yöneticilerinin Covid-19 etkilerine dair karamsar olduklarını gösterdi. İşte detaylar;
Küresel Finans Yöneticilerinin Ekonomi Görünümleri Karamsarlaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

CNBC tarafından yapılan küresel CFO anketi, üst düzey finans yöneticilerinin Covid-19 etkilerine dair karamsar olduklarını gösterdi.

Bir dizi sektörde toplamda 5 trilyon dolardan fazla piyasa değerine sahip şirketi yöneten CFO’lar, dünyanın bazı en büyük kamu ve özel şirketlerinden gelirken sonuçlar pandeminin boyutunu bir kez daha ortaya serdi.

Buna göre ankete katılan baş finans yöneticilerinin neredeyse yarısı (yüzde 48,8), Covid-19’un 2020’de şirketleri üzerinde negatif etki yaratacağını söyledi. Yüzde 39’u ise salgının, çok olumsuz bir etkisinin olacağını bildirdi.

Bu çeyrekteki ankete yanıt veren CFO’ların, işletmeleri için negatif görünüm konusunda daha emin oldukları ve küresel ekonominin görünümü hakkında daha aşağı yönlü oldukları görüldü.

Mart ayında yapılan ilk çeyrek anketinde CFO’ların yüzde 30’u pandeminin bu yıl şirketler üzerindeki etkisini bilmek için çok erken olduğunu söyledi. Şimdi ankete katılan 41 CFO’dan sadece biri bunu bilmek için çok erken olduğunu söylerken sadece ikisi etkilerinin şirketleri için olumlu olacağını söyledi.

Ezici çoğunluk ise çok zor bir 2020 ile karşı karşıya olduklarını kaydetti. 14-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete konseyin 130 üyesinden 41’i cevap verirken CFO’ların küresel ekonomiye bakışları Mart ayından bu yana daha da kötüleşti.

En yüksek olumsuzluk değerlendirmesinin yüzde 70 ile Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki CFO’lardan gelmesi dikkat çekti.
Küresel CFO Anketi
KAYNAK: CNBC

Ortalamada CFO’lar, dünyanın her bölgesi için GSYİH görünümünü “düşüyor” olarak değerlendirirken Brezilya ve Latin Amerika için “güçlü bir şekilde düşüyor” yorumu yapıldı. Nitekim her iki bölge de şu anda yeni vakaların sıcak noktaları olarak öne çıkıyor.

Öyle ki Brezilya son günlerdeki artışla dünya listesinde ikinciliğe yerleşti.

İlk çeyrekte yüzde 1,5 küçülen Brezilya, son verilere göre 514 binin üzerinde vakaya ve 29 binin üzerinde ölüm sayısına ulaştı. Son anket CNBC’nin CFO’lara yönelik anketinin başlangıcından bu yana, herhangi bir bölgeye mümkün olan en kötü derecelendirmenin verildiği ilk anket oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu