Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Kanada Perakende Satışları Aralık’ta 7 Aylık Artıştan Sonra İlk Kez Düştü

Kanada İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre perakende satışlar Aralık'ta 7 aylık artışın ardından ilk kez düştü.
Kanada Perakende Satışları Aralık’ta 7 Aylık Artıştan Sonra İlk Kez Düştü

Kanada İstatistik Ofisi (Statistics Canada) Aralık ayına ilişkin perakende verilerini açıkladı. Buna göre perakende satışlar 2020’nin son ayında aylık bazda yüzde 3,4 düştü.

%3,4’le 53,4 milyar dolara gerileyen okuma; Kanada’daki COVID-19 vakalarındaki artış ortasında, Nisan ayındaki rekor dip seviyeden bu yana en büyük düşüşü temsil etti. Satışlar, perakende satışların %83,6’sını temsil eden 11 alt sektörün 9’unda azaldı.

Çekirdek perakende satışlar -benzin istasyonları, motorlu taşıt ve parça bayileri tarafından yapılan satışları hariç tutan temel perakende satışlar-  benzer şekilde Nisan ayından bu yana eksi yüzde 4,6 ile en yavaş büyümesini kaydetti.

Kanada’da Perakende Satışlar Aralık’ta Her Eyalette Düşüş Kaydetti

Kanada Perakende Satış Aralık Her Eyalette Düştü
Kaynak: Statistics Canada

Aralık ayında perakende satışlar hacim bazında %3,6 geriledi. Çeyreklik bazda, perakende satışlar dördüncü çeyrekte 2020’nin üçüncü çeyreğine göre %1,2 artarken, hacim bazında perakende satışlar %0,8 arttı.

Covid kilitlemelerinin etkisinin geniş çaplı olduğu bildirildi. Nisan ayından bu yana ilk defa her eyalette satışların düşmesi, bunu gösterdi. Perakende e-ticaret ise tırmanmaya devam etti. Ayarlanmamış bazda, perakende e-ticaret satışları Aralık ayında yıllık %69,3 artışla 4,7 milyar dolarla rekor yüksek seviyeye ulaştı.

Kanadalı perakendeciler 2020’yi 606 milyar dolarlık satışla 2019’a göre %1,4 düşüşle tamamladı. Bunun 2009 resesyonundan bu yana görülen en büyük yıllık düşüş olduğu söylendi.

Hızla gelişen ekonomik durum göz önüne alındığında Statistics Canada, satışların Ocak ayında %3,3 düştüğünü gösteren perakende satışlar için bir ön tahmin sunduğunu belirtti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum